Demolice

Stát chystá velkou demolici budov. Tyto domy srovnají bagry se zemí

Stát chystá velkou demolici budov. Tyto domy srovnají bagry se zemí
Zdroj: Thinkstockphotos

Na celkem 21 místech po celém Česku plánuje Ministerstvo pro místní rozvoj zdemolovat nevyužité budovy. V rámci programu Demolice budov v sociálně vyloučených oblastech už rozdalo obcím na likvidaci prázdných objektů téměř 69 milionů korun.

"Jedná se o pilotní program, který má před sebou ještě dva roky a dalších 200 milionů korun, které mohou starostové obcí využít na demolice chátrajících objektů. Věřím, že revitalizovaná území na místech současných chátrajících budov pomohou zvýšit kvalitu života v dané obci i jejím okolí," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Cílem programu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách Ministerstva pro místní rozvoj je pomoci připravit území tak, aby jej bylo možné znovu plnohodnotně využít k dalšímu rozvoji obce.

Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru, včetně možné výstavby objektu, který ale musí sloužit jinému účelu než sociálnímu bydlení (školské zařízení, komunitní centrum, sportovní zařízení atd.). Žadatelem v tomto programu mohou být obce, které mají ve svém katastru sociálně vyloučenou lokalitu.

Související obsah

Dotace ministerstvo poskytuje až do výše 80 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce a její čerpání může být rozloženo do dvou let. Na roky 2016 až 2018 má ministerstvo připraveno 300 milionů korun. Celková částka finančních prostředků schválená k poskytnutí dotací pro podprogram Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách v rámci 1. výzvy je 68 795 319,- Kč.

"Nejvíce projektů pochází z Ústeckého kraje, který byl součástí specifického dotačního titulu zaměřeného na kraje s nejvíce sociálně vyloučenými lokalitami," dodala Karla Šlechtová.

V rámci 1. výzvy budou zbourány budovy na těchto místech:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz