Nadace Leontinka

Příběh nevidomého Jakuba: obyčejné úkoly jsou výzvou

Příběh nevidomého Jakuba: obyčejné úkoly jsou výzvou
Zdroj: TN.cz

Dnes patnáctiletého Kubu provází podpora Nadace Leontinka již od školkových let. Narodil se totiž s nevyvinutýma očima, těžkým mentálním postižením a hyperaktivitou. Kvůli jeho postižení s ním musí neustále někdo být. Proto se asistentka paní Maruška stala skoro členkou rodiny, bez níž by si Kuba svůj den nedovedl představit.

Paní Maruška odvede každé ráno Kubu do školy, kde mu přímo ve třídě pomáhá s učením (čtením Braillova písma, počítáním i výrobou speciálních pomůcek). Ačkoli Kuba ví, kde sedí jeho spolužáci, kde najde hřiště, či kudy jít na WC, pořád potřebuje slovní doprovod a dohled. Po škole ho paní asistentka doprovodí na kroužky zpívání, plavání nebo canisterapie.

Po cestě s ním nacvičuje orientaci v prostoru, samostatnou chůzi, ježdění MHD nebo jednoduchý nákup. Tyto úkoly jsou pro zdravé děti hračkou, pro nevidomého ale výzvou. Stejně tak sportování. Kuba s trasérem pravidelně běhá královéhradeckou RunTour a Nadace Leontinka mu také přispěla na pořízení tandemového kola v hodnotě 47 000 Kč, díky kterému může jezdit na výlety celá rodina.

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz