Nadace Leontinka

Příběh nevidomého Jakuba: obyčejné úkoly jsou výzvou

Příběh nevidomého Jakuba: obyčejné úkoly jsou výzvou
Zdroj: TN.cz

Dnes patnáctiletého Kubu provází podpora Nadace Leontinka již od školkových let. Narodil se totiž s nevyvinutýma očima, těžkým mentálním postižením a hyperaktivitou. Kvůli jeho postižení s ním musí neustále někdo být. Proto se asistentka paní Maruška stala skoro členkou rodiny, bez níž by si Kuba svůj den nedovedl představit.

Paní Maruška odvede každé ráno Kubu do školy, kde mu přímo ve třídě pomáhá s učením (čtením Braillova písma, počítáním i výrobou speciálních pomůcek). Ačkoli Kuba ví, kde sedí jeho spolužáci, kde najde hřiště, či kudy jít na WC, pořád potřebuje slovní doprovod a dohled. Po škole ho paní asistentka doprovodí na kroužky zpívání, plavání nebo canisterapie.

Po cestě s ním nacvičuje orientaci v prostoru, samostatnou chůzi, ježdění MHD nebo jednoduchý nákup. Tyto úkoly jsou pro zdravé děti hračkou, pro nevidomého ale výzvou. Stejně tak sportování. Kuba s trasérem pravidelně běhá královéhradeckou RunTour a Nadace Leontinka mu také přispěla na pořízení tandemového kola v hodnotě 47 000 Kč, díky kterému může jezdit na výlety celá rodina.

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz