Rok po tragické nehodě na železničním přejezdu u Studénky zveřejnili hasiči nové záběry přímo z útrob havarovaného pendolina, které se na přejezdu srazilo s kamionem. Při nehodě zahynuli tři lidé, sedmnáct lidí utrpělo zranění.
Zásah hasičů na přejezdu u Studénky byl ostatními hasiči zvolen zásahem roku 2015. Ocenění za něj dostali hasiči i od prezidenta Republiky Miloše Zemana, který moravskoslezské hasiče ocenil letos Zlatým záchranářským křížem.
Ve Studénce zasahovalo 22. července 6 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Celkem se na zásahu podílel 65 hasičů, 27 zdravotníků a 115 policistů. Od vyhlášení poplachu do odvolání trval zásah 15 hodin a 20 minut.
"Jako první zasahovala jednotka HZS MSK ze stanice v Bílovci již za 10 minut od vyhlášení poplachu, má tak velký podíl na úspěšném zvládnutí zásahu u této tragické události. Poslední postižený byl z trosek vlaku vyproštěn ve velmi krátké době - za 1 hodinu a 8 minut po započetí vyprošťovacích prací," popsal zásah mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
"Trosky kamionu a převáženého nákladu se nacházely až do vzdálenosti 530 m od železničního přejezdu. Následkem střetu také začala hořet nafta z havarovaného kamionu. Celkem bylo během zásahu zachráněno 15 osob. Z nich byli 3 lidé složitě vyprošťováni pomocí hydraulických nástrojů a 12 osob bylo vyneseno," upřesnil Kůdela.
Z pendolina hasiči evakuovali také 107 nezraněných cestujících, které odvedli do čekárny nádražní budovy. Hasiči také termokamerou prozkoumávali vrak vlaku, aby vyloučili, že se v nejvíce poškozené části pendolina nenachází nikdo další. Hasiči teď ze zásahu zveřejnili nové záběry přímo z kamer, které měli jednotliví zasahující hasiči na své výstroji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz