útok v Mnichově

Češi, kteří zažili útok v Mnichově: "Schovávali jsme lidi v kuchyni!"

Útok v Mnichově zažila z bezprostřední blízkosti také dvojice Čechů, kteří pracují v kavárně v obchodním centru Olympia. Útok se odehrál přímo pod okny jejich pracoviště. Oba Češi televizi Nova popsali, jak pomáhali lidem, schovávat se před útočníkem.

Michal Žonda a Jitka Filipová byli v pátek večer v kavárně v obchodním centru Olympia, kde pracují jako číšníci. Přímo naproti kavárně, kde oba Češi pracují, je restaurace McDonalds, kde osmnáctiletý Ali David Sonboly začal střílet.

"Co se vevnitř v McDonaldu stalo, to nevíme, ale viděli jsme vše, když muž vyšel na terasu a střílel kolemjdoucí z terasy, pak vyšel dolů na ulici a střílel další kolemjdoucí, potom se odebral do nákupního centra, prošel kolem nás, a pokračoval ve střílení vevnitř, kde další lidé zahynuli," popsala útok TV Nova číšnice Jitka Filipová.

"LIdi to zasáhlo, byli v šoku. Polovina běžela ze zahrádky k nám do kavárny, kde jsme je ukryli do kuchyně. A polovina utíkala přes živý plot pryč," dodal Michael Žonda.

"Říkal jsem si, že člověk nemůže nic dělat," popsal Michael zoufalou situaci. "Když se blížil, tak jsme se všichni schovali, zavřeli jsme dveře a čekali, co bude dál.

Kavárna má naštěstí východ do ulice, takže když útočník vstoupil do nákupního centra Olympia, mohli Michael a Jitka pustit vystrašené hosty ven. "Všechny hosty, kteří s námi byli zavření v kuchyni nebo se schovali pod stoly, jsme vyhnali ven, aby utíkali co nejdál od nákupního centra. Protože jsme nevěděli, jestli ten dotyčný nemá nějaké komplikace nebo bombu," vzpomíná na páteční útok Jitka.

Že by se mohlo jednat o čin šíleného střelce, české číšníky v první chvíli vůbec nenapadlo. "Když jsme viděla, jak lidé utíkali po ulici, tak mě by v životě nenapadlo, že tady v Mnichově bude někdo střílet. První, co mě napadlo, že jde nějaká bouřka. Vůbec mě nenapadlo, že nějaký muž začne střílet děti a kolemjdoucí," dodala Jitka.

vbo, Eliška Zvolánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz