útok

Horor v Japonsku! Muž v ústavu pro postižené ubodal 19 lidí

V japonské Sagamihaře vnikl v noci na dnešek útočník s nožem do tamního centra péče pro zdravotně postižené a zabil nejméně 19 lidí. Dalších 25 zranil, z toho 20 vážně. Šlo o bývalého zaměstnance.

Podle místních médií personál zařízení ve městě Sagamihara zavolal na policii ve 2:30 ráno místního času a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž později sám odjel autem na policii a vydal se jí. Podle některých zdrojů policistům oznámil: "Udělal jsem to".

Policie později oznámila, že útočníkem je Satoši Uemacu, který byl proti své vůli v únoru hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zabije stovky postižených, pokud to vláda povolí. V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

V zařízení, kde dnes útočil, bylo 160 pacientů. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za "šokující incident, který má mnoho nevinných obětí".

Uemacu se do zařízení dostal rozbitým oknem. Na místě byl osmičlenný personál, obětem, mezi nimiž jsou muži i ženy, je od 19 do 70 let. "Jsou to opravdu neviní lidé, co komu udělali?" ptala se bývalá zaměstnankyně ústavu.

Naposledy se podobná událost v Japonsku odehrála v roce 2001, kdy bývalý vrátný školy v Ósace ubodal osm dětí. Zatím největším krveprolitím v novodobých dějinách byl útok členů sekty Óm šinrikjo´ bojovým plynem sarin na tokijské metro v roce 1995, při kterém zemřelo 13 lidí a tisíce dalších se přiotrávily.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz