Solar Impulse 2

Historický moment: Letoun na solární pohon obletěl svět!

Letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet země. První letadlo poháněné slunečním zářením přistálo v úterý v Abú Zabí, odkud zahájilo cestu kolem světa v březnu minulého roku. Zvládlo ho bez kapky paliva.

Letadlo na solární pohon obletělo zemi. Na cestu kolem světa dlouhou 40 tisíc kilometrů se Solar Impulse vydal 9. března 2015 a ve vzduchu strávilo asi 500 hodin. V některých místech musel letoun zůstat delší dobu na zemi, protože letu nepřálo počasí.

V úterý ale konečně Solar Impulse přistál v Abú Zabí, odkud se na revoluční let loni vydal. Na závěrečné cestě řídil letadlo 58letý Švýcar Bertrand Piccard, který se po celou dobu střídal s 63letým kolegou Andrém Borschbergem.

Poslední etapa byla náročná, protože se v noci na pondělí letoun dostal nad Saudskou Arábii do turbulencí, způsobených vysokou teplotou. "Nemůžu uvěřit, že jsem přistál. Třináct let poté, co jsem snil o obletu země bez paliva," napsal Piccard na Twitter.

Po cestě letoun přistál celkem šestnáctkrát, včetně Indie, Číny, Japonska, USA, Itálie nebo Egypta a kvůli poruše baterií si musel tým udělat i 9měsíční přestávku na Havaji. Letěl v nadmořské výšce 9000 metrů s průměrnou rychlostí 75 kilometrů v hodin. Přelet Atlantiku mu trval 70 hodin, ještě o 48 hodin déle letěl přes Pacifik.

Související obsah

Cílem mise byla propagace čistých technologií. Letoun poháněla jen solární energie, křídla letadla tvoří 17 tisíc fotovoltaických článků a vysokovýkonné baterie, akumulující energii na noční let. Náklady na projekt podporovaný velkými firmami se odhadují na 89 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz