Rakovina

Rakovina je metlou lidstva už od pravěku! Zabíjela už i pralidi

Rakovina je metlou lidstva už od pravěku! Zabíjela už i pralidi
Zdroj: Profimedia

Nejstarší lidskou fosilii s důkazem rakoviny objevil mezinárodní tým badatelů na významné prehistorické lokalitě v jeskyni Swartkrans nedaleko Johannesburgu v Jihoafrické republice. Nález podle vědců ukazuje, že rakovina není jen problémem moderní společnosti.

Nádor byl objeven na prstu pravěkého člověka starého asi 1,7 milionu let. Tento člověk patřil podle badatelů buď k raným homininům druhu Homo ergaster, nebo k druhu Paranthropus robustus. Tumory byly na jiných fosíliích objeveny už dříve. K těm nejstarším patří například kost chorvatského neandertálce, který žil asi před 120 000 lety.

O novém objevu informoval badatelský tým s tím, že nártní kůstka vykazovala osteosarkom – poměrně vzácný a zhoubný typ nádoru kosti. Vědci si od nálezu hodně slibují. Doufají, že jim tento nález pomůže najít původ vzniku tohoto nádoru.

Rakovina postihuje velké množství živočišných druhů, ale někteří lidé si myslí, že je problémem pouze lidí a moderní civilizace. "Moderní medicína má tendenci předpokládat, že rakovina a nádory u lidí vznikly v důsledku moderního životního stylu a okolního prostředí. Naše studie ukazuje, že se tyto nemoci objevily u našich předků miliony let předtím, než vznikla moderní průmyslová společnost," řekl jeden z badatelů Edward Odes.

Související obsah

Jeho kolega Patrick Randolph-Quinney připustil, že západní životní styl zvyšuje riziko některých druhů nádorů, jako například rakovinu jater kvůli nadměrné konzumaci alkoholu nebo rakovinu plic kvůli kouření.

has, TN.cz

K tématu Rakovina

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz