Řidiči autobusů kvůli platům hrozí stávkou. Kritickou situaci dnes řešili odboráři se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a také se zaměstnavateli. Na ničem ale zatím nedohodli.
Zástupci ministerstva práce, zaměstnavatelů a odboráři se zatím nedohodli, jak zvýšit mzdy řidičů linkových autobusů. Shodli se jen na tom, že návrhy jiných stran znovu zhodnotí a sejdou se 26. srpna.
Náměstek ministryně práce Robert Baxa by přistoupil na zvýšení minimální mzdy řidičů o 4600 až 5600 korun. Komplex opatření, který resort navrhl, zahrnuje přeřazení do vyšší třídy platových tarifů nebo vyšší odměny za čekání mezi spoji.
Odbory ale přišly s jasným požadavkem, aby řidiči linkových autobusů pobírali nejméně 130 korun na hodinu. Tato hranice je podle nich klíčová. Chtějí, aby ministerstvo práce potvrdilo předpis, který by řidičům garantoval minimální mzdu.
Odboráři totiž upozorňují, že řidiči linkové dopravy v regionech trpí stále větším stresem a nedostatkem odpočinku, a to za 60 až 85 korun na hodinu. Podle zaměstnavatelů jsou ale odměny dostatečné.
Zaměstnavatelé navíc doporučují, aby kraje provozovatele autobusové dopravy nevybíraly jen podle nejnižší ceny. Vyhrávají pak podle nich firmy s nejnižšími mzdami pro řidiče. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík věří, že dnešní jednání bude konstruktivní a jasné.
Pokud by se na ministerstvu nepodařilo najít dohodu, řidiči linkových autobusů hrozili stávkou. Kritická je například situace na jižní Moravě, kde je stávka řidičů na spadnutí.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz