Povodně

Bleskové povodně v Makedonii zabily 15 lidí! Obětí je i 8letá dívka

Silné bouřky a bleskové povodně zabily v makedonském Skopje už 15 lidí. Dalších 6 lidí policie pohřešuje, počet obětí tak zřejmě ještě vzroste. Asi stovka pak podle médií utrpěla různě vážná zranění.

"K půl deváté jsme zaznamenali 15 obětí bouřek. Naše týmy oblast stále prohledávají, pátrají po dalších možných obětech," sdělila novinářům policejní mluvčí Liza Bendevská. Na smutném seznamu je i osmiletá dívenka.

Dalších 6 lidí se pohřešuje, média ale informují i o stovce zraněných. Většina z nich utrpěla jen lehká zranění, i ta si ale vyžádala ošetření zdravotníků. "Je to katastrofa, nic takového jsme nikdy nezažili," uvedl zdrcený starosta Skopje Koce Trajanovski.

Pršet začalo už v sobotu odpoledne a nepřestalo až do nedělního rána. Nejsilnější bouřky přišly v noci, kolem jedné hodiny po půlnoci. Přívalový déšť a bleskové povodně ještě podpořil silný vítr, který foukal v rychlosti přesahující 70 kilometrů za hodinu.

Nejvíce postižené jsou Smilkovci, Singelic, Stajkovci a Aracinovo, vesnice na předměstí makedonské metropole. Tam místy dosahovala voda v ulicích do výšky 1,5 metru. Při nejhorší průtrži mraček spadlo za dvě hodiny ve Skopje 93 milimetrů, což je jindy průměr za celý srpen.

Související obsah

Úřady varovaly obyvatele, aby nevycházeli, pokud nemusí. Zvláště by neměli řídit, některé cesty jsou totiž stále pod vodou. Lidé v postižených oblastech o svá auta povětšinou přišla, silný proud je unesl pryč, voda je znehodnotila.

Bouře zasáhly také město Tetovo na severozápadě země a turisty oblíbenou destinaci kolem Ohridského jezera. Tam ale počasí žádné oběti nemá. Podle předpovědi by navíc mělo pršet a "bouřit" i v neděli.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz