Zajímavosti

Výstup do vesmíru: ISS bude mít "parkovací místo" pro civilisty!

Další krok ke komerčním letům do vesmíru se chystá udělat americká vesmírná agentura NASA. Ta v pátek odpoledne začne s instalací nového adaptéru na mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který umožní mnoha společnostem zapojit se do cest na nižší oběžnou dráhu. Dva američtí astronauti se kvůli instalaci vydají z bezpečí stanice do otevřeného vesmíru.

Komerční lety by měly oživit provoz na ISS a zjednodušit dopravu astronautů i materiálu, který je pro provoz stanice stěžejní. ISS zatím neumožňuje spojení s komerčními vesmírnými moduly, to se má ale v pátek odpoledne změnit s instalací nového adaptéru.

Kvůli instalaci vystoupí do volného prostoru kolem stanice dva američtí astronauti Jeff Williams a Kate Rubinsová, jedná se o 4. výstup Williamse, pro Robinsnovou to znamená první vystoupení do vesmíru. Finálnímu výstupu do vesmíru předcházely 4 další, při kterých astronauti položili desítky metrů napájecích a datových kabelů.

Přímý přenos sledujte zde:

Přímý přenos z vystoupení do vesmíru a instalace adaptéru začne podle programu NASA v 8:05 ráno EDT (14:05 našeho času). Živé vysílání předchází doprovodný program, který začíná v 6:30 ráno EDT (11:30).

Související obsah

Adaptér, který astronauti instalují, odletěl k ISS na palubě zásobovací lodi SpaceX Dragon a na stanici přiletěl 20 července, od té doby se usilovně pracuje na přípravě k jeho namontování. Mezinárodní dokovací adaptér (IDA) je vybaven celou řadou senzorů a systémů a má za úkol zautomatizovat celý postup spojení lodí s ISS natolik, aby do něj nemuseli zasahovat astronauti.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz