Zajímavosti

Jak se doma zbavit otravných octomilek? RADY ODBORNÍKA

Konec léta je vrcholem sezóny tzv. octomilek, tedy malých otravných mušek, které se jednoho dne zjeví ve vaší domácnosti a těžko se jich zbavuje. Stačí ale dodržovat základní pravidla a můžete mít v boji proti nim navrch!

Octomilka je malý dvoukřídlý hmyz známý také pod názvem banánová muška či ovocná muška. Už z těchto názvů lze snadno odvodit, co tyto dotěrné mušky vábí. Přezrálé či dokonce hnijící ovoce je pro ně tím největším lákadlem. Ačkoliv mají jen pár milimetrů a nejsou našemu zdraví nijak moc nebezpečné, dokáží nám život značně znepříjemnit.

Rad, jak se octomilek spolehlivě zbavit, existuje spousta. Ne všechny ale v praxi opravdu fungují. Vydali jsme se proto za odborníkem, aby nám upřesnil, jak s otravnými muškami úspěšně bojovat. A abychom nad nimi mohli zvítězit, musíme vědět, kde se u nás v domácnosti vůbec berou: "Vytvářejí se v odpadech, v hnijících částech potravin," vysvětluje Jiří Blažek ze společnosti Adera, která se zabývá hubením škůdců.

Související obsah

Nejlepší prevencí proti dotěrným octomilkám je tedy důkladný úklid, včetně propláchnutí a dezinfekce odpadů u umyvadel a dřezů, kde se mohou držet zbytky potravin. Někdy ale ani to nestačí, pak mohou přijít na řadu různé postřiky a repelentní přípravky. "Spíše se to ale řeší formou lapačů nebo tzv. monitorů," vysvětluje Jiří Blažek. Lapače se buď prodávají v obchodech se speciálními chemickými látkami uvnitř anebo si můžeme doma vyrobit vlastní například za pomoci plastové lahve a šťávy.

Další možností, jak redukovat octomilky v domácnosti může být klasická mucholapka anebo masožravá rostlina. "Trochu to pomůže, ale nevyřeší to celý problém, je to spíš lehká redukce," upozorňuje ale odborník. A v neposlední řadě pozor na zmiňované ovoce: "Když ovoce začíná chytat hnilobu, tak do něj ty mušky kladou svá vajíčka," varuje Blažek před nejčastějším zdrojem problémů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz