Zahraničí

Masivní požár ve Španělsku je terorismus, tvrdí úředníci!

Ohromný lesní požár, který ve španělském resortu Javea přinutil 1400 lidí opustit své domovy, spálil oblast o rozloze 790 akrů a zničil desítky budov, se podařilo po dlouhých dvou dnech boje dostat pod kontrolu. Jeden z předních španělských politiků označil požár za "environmentální terorismus", podle vyšetřování šlo s největší pravděpodobností o žhářský čin.

V provincii Alicante na jihovýchodě Španělska museli záchranáři evakuovat kolem 1400 lidí kvůli zuřícím lesním požárům. Oheň se začal šířit v noci na neděli a díky suchému počasí a vysoké teplotě se rychle šířil.

Hasičům se dlouho nedařilo dostat oheň pod kontrolu, až v noci na pondělí oznámily úřady, že se šíření ohně podařilo zastavit. Do boje se zuřícím živlem bylo podle portálu wildfiretoday zapojily stovky hasičů a 20 vrtulníků a letadel.

Oheň byl podle portálu Dailymail založen úmyslně a podle všeho se rozšířil z několika míst naráz. "Tohle je environmentální terorismus, nešlo jen o riskování našeho přírodního bohatství, tohle byl přímý útok na lidi," prohlásil podle Dailymailu předseda valencijské státní správy Ximo Puig.

Související obsah

Podle vládního delegáta pro Valencii Juana Carlose Moraguese museli hasiči evakuovat kolem 1400 lidí. Většina zůstává ve školách a tělocvičnách, podle televize Antena3 mnozí lidé z oblasti Javea nabídli svým evakuovaným spoluobčanům nocleh, jídlo i pití.

Oheň se podle mluvčí záchranných složek podařilo v pondělí v noci zastavit a nyní je pod kontrolou. Masivní požár se rychle šířil díky suchému a extrémně horkému počasí, plameny živil také silný vítr. Ještě v pondělí platil na celém území 3. stupeň varování před vznikem lesních požárů, který označuje extrémní nebezpečí.

Související obsah

Španělsko trpí lesními požáry relativně často, v roce 2016 bylo podle Dailymailu výrazně méně velkých požárů, než se objevilo v předchozích letech. Při ohni mezi lednem a srpnem shořelo ve Španělsku území o rozloze 39 700 hektarů, průměrná hodnota od roku 2006 je přitom 78 743 hektarů.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz