Telefonování

Telefonujte za jízdy bezpečně. Toto radí odborník

Telefonujte za jízdy bezpečně. Toto radí odborník

Dnes už si jen málo lidí dovede představit život bez tzv. "chytrého" telefonu. Jenže pomalu se ukazuje, že nám začínají nové generace telefonů stále více řídit osobní život a zapomínáme například na to, že při řízení auta bychom se měli věnovat hlavně samotnému řízení a ne obsluze dotykového displeje telefonu.

Vidíte to dnes a denně. Jedete po dálnici a řidiči kolem vás místo do zrcátek a na silnici koukají do telefonu. Je to zřejmě jakýsi druh novodobé závislosti, potřeby být neustále v kontaktu a nepropásnout jediný příspěvek přátel a sledovaných osob na sociálních sítích. Ale skutečně bychom se měli zamyslet nad tím, jestli není lepší při řízení auta telefon odložit.

Když už ale řidič potřebuje během jízdy komunikovat s okolím, měl by k tomu používat zařízení, které ho nebude nutit držet telefon v ruce a dovolí mu nadále plně ovládat auto. "Dnes má již velká část moderních aut i na trhu ojetých vozů zabudované rozhraní Bluetooth," říká Pavel Foltýn z Auto ESA. To komunikuje bezdrátově s telefonem (ten samozřejmě musí být stejnou funkcí také vybaven) a umožňuje volat bez toho, aby musel řidič telefon držet. Může ho tak mít třeba v kapse nebo odkládací přihrádce.

Některá starší auta nebo vozy v základní a nejlevnější výbavě ovšem tento systém nemají. Lze ale podobné zařízení dokoupit a do auta namontovat, případně využívat zařízení přenosné. Levnější spolehlivá zařízení se dají pořídit za méně než tisíc korun, kvalitnější systémy s více funkcemi a například i pohodlným a jednoduchým ovládáním na volantu stojí zhruba tři tisíce. Propojení telefonu přes Bluetooth umožňují také některá neoriginální autorádia.

Související obsah

"Při výběru ojetého auta lidé více vyhledávají právě takové modely, které umožňují propojení tzv. chytrého telefonu s palubním systémem vozidla, ať už bezdrátově nebo pomocí kabelu, například přes USB konektor," doplňuje Foltýn z Auto ESA. Před koupí ale raději vyzkoušejte, jestli je vámi používaný telefon palubním systémem vozidla podporován.

Některá auta si špatně rozumí se systémem Android, jiná mohou mít zase problém se zařízeními od společnosti Apple. Teprve až modernější vozy bývají v této oblasti univerzálnější a spolehlivější. Někdy se i tak musíte spokojit například jen se základním propojením a možností volat. Teprve poslední generace nových aut disponuje systémy, která umí displej vašeho telefonu zobrazit v palubním systému vozidla včetně všech jeho funkcí. Na trhu ojetých vozů se ale taková auta ještě příliš nevyskytují, případně jsou stále za vyšší cenu.

Související obsah

Ať už se ale rozhodnete používat jakýkoli systém, vždycky pamatujte na to, že telefonování pokaždé trochu rozptyluje pozornost řidiče. A nemusí jít jen o případ, kdy držíte telefon u ucha. Právě i telefonování přes Bluetooth omezuje řidičovu pozornost, takže v zájmu bezpečnosti vaší a ostatních raději omezte komunikaci na minimum. Případně bezpečně zastavte mimo vozovku a důležitý hovor si vyřiďte v klidu.

Nejnebezpečnější je ale psaní textových zpráv a používání různých aplikací. Řidič se totiž pak přestane dívat na silnici úplně. "I statistiky Policie ČR hovoří jasně. Nejčastější příčinou nehod je právě nepozornost a nevěnování se řízení vozidla," připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA. Počet těchto případů navíc poslední dobou povážlivě narůstá. O spojitosti mezi nadměrným používáním telefonu v autě a statistikou nehodovosti můžeme jen spekulovat, ale zdá se, že na tom přeci jen něco bude. Tak si dobře rozmyslete, jestli nebude lepší ten telefon v autě přeci jen odložit.

vbo, TN.cz

K tématu Telefonování

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz