Zahraničí

Auta bez řidiče jsou tu! Probíhá první testování taxíků

Už to začalo. V americké Pensylvánii začaly jezdit taxíky bez řidiče. Cestující se můžou v rámci zkušebního provozu svézt zdarma, v autě s nimi ale sedí dva lidé, kteří na jízdu samořídícího vozu dohlížejí. Podle odborníků budou samořídící vozy uvedeny do plného provozu nejdříve za 2 roky.

Taxík bez taxikáře, co se vám ještě před nedávnem mohlo zdát jako sci-fi, se stává hudbou blízké budoucnosti. V Pittsburghu už s testováním samořídících taxíků začali a zákazníci si je nemůžou vynachválit.

"Auto dobře reagovalo, rychle se rozjíždělo, ale také poměrně rychle brzdilo. Říkal jsem si: Páni, je to přesně jako každá jiná jízda," popsal své zážitky z jízdy Taylor Pollier. Zařízení, které má auto na střeše, snímá za jedinou vteřinu téměř jeden a půl milionu bodů na mapě a vytváří tak 360 stupňový obrázek okolí.

Američany v tomto odvětví předběhli vývojáři ze Singapuru. Vůbec první samořídící taxíky vypustili v rámci testování na silnice už na konci srpna a do plného provozu po celé zemi by je rádi uvedli v roce 2018.

Související obsah

Podle odborníků jsou samořídící vozy mnohem bezpečnější, člověk totiž chybuje častěji než počítač. "Samořídící auto nepije alkohol, nebere drogy, nepíše zprávy za jízdy, nesnaží se závodit s jinými auty a neusíná," vysvětlil pro portál CNBC bývalý viceprezident mezinárodní korporace vyrábějící automobily Bob Lutz.

Úplné bezpečí nám ale nezajistí ani ty nejmodernější technologie. Z Číny tento týden přišly zprávy o druhé smrtelné nehodě vozu s autopilotem, vozidlo narazilo do čistícího vozu u krajnice a podle policie před srážkou nebrzdilo. Zda bylo samořízení aktivované, se stále vyšetřuje.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz