Zajímavosti

Zrádná borelióza: Co všechno tahle hrozná nemoc dokáže?

Zrádná borelióza: Co všechno tahle hrozná nemoc dokáže?
Zdroj: Profimedia / facebook

Lymská borelióza je zákeřná nemoc, kterou přenášejí převážně infikovaná klíšťata. Skvrny na kůži, bolesti hlavy, teploty a únava ale nejsou jejími jedinými příznaky. Často se přidají i psychické obtíže, které mohou pacienta ohrozit ještě více, než nemoc samotná.

Důkazem může být příběh Přemysla Černíka, muzikanta a organizátora jednoho z největších českých hudebních festivalů, který si v létě vzal život. "S tím nejtěžším srdcem vás musím informovat, že nás včera ráno navždy opustil můj milovanej brácha Přemysl Černík. Vzdal svůj dlouhodobý boj s nemocí, o které se už asi nikdy nedozvíme, jestli byla psychická, neurologická nebo virová," napsal v srpnu na facebookový profil jeho bratr Vít.

Psychické problémy a deprese bohužel lymskou boreliózu velmi často doprovázejí. U někoho odezní společně s nemocí, jiní se s nimi potýkají ještě dlouho po uzdravení. "Dřív jsem pochyboval....hodně, ale teď jsem přesvědčený, že brácha nemocný byl a bohužel věc, která rozhodla, že už v tom nechtěl pokračovat, byla ztráta přesvědčení, zda opravdu nemoc, na kterou se léčí, má," napsal nyní, měsíc po tragické události, na facebook opět jeho bratr.

Související obsah

Právě Vít Černík teď apeluje na veřejnost, aby nad touto nemocí i doprovodnými depresemi nezavírali oči: "Deprese se také nebraly jako společenské téma moc vážně do doby, než se zabil Petr Muk. Můj brácha bohužel nebyl tak velká osobnost, ale věřím, že ti co ho znali ho tak brali a určitě by mu rádi pomohli," píše na sociální síti.

Problémem je, že diagnostika nemoci není vždy zcela jasná, a tak si někdy lékaři přehazují pacienta jako horký brambor: "Pocit, kdy vám je čím dál tím hůř, máte bolesti, problémy se zrakem, sluchem, pamětí atd. ale všichni vám říkají, že jste zdraví a že si to vymýšlíte a jediné, co vám na to dávají, jsou čím dál tím větší dávky antidepresiv, musím být neuvěřitelným peklem. I já bohužel z velké části po všech těch vyšetřeních dost pochyboval, zda je Přemek nemocný nebo to má jen všechno v hlavě a mrzí mě to. Rodiče za ním ale stáli a podporovali ho tak, jak to jen je vůbec možné....bohužel ani to nestačilo," píše Vít Černík ve svém dlouhém facebookovém příspěvku.

Vít Černík přiznává, že jeho bratr nežil zcela spořádaně. Vedl muzikantský život, ve kterém mají své místo večírky a alkohol: "Já jsem přesvědčen, že to je jeden z důvodů proč mu později chyběla jak fyzická tak psychická imunita s celým tím zlem bojovat," myslí si bratr a přeje si, aby se o nemoci víc mluvilo: "Tady není žádný "tohle se nás netýká"... Týká se to totiž nás všech a stát se to může komukoliv...teď se to stalo nám," píše.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Hana Maciuchová se po těžké nemoci objevila na veřejnosti! Jak nyní vypadá?

DOJEMNÉ VIDEO: Miliony lidí tleskají muži, který pomáhá otci bojovat s nepřízní osudu. Udělali byste to také pro své rodiče?

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz