Volby

Strany často nevědí, kde se v krajích berou peníze na volby

Volby do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu se nezadržitelně blíží. A kampaně rozhodně nejsou zadarmo. Průzkum protikorupční agentury Transparency International (TI) ovšem ukázal řadu nesrovnalostí při financování předvolebních klání.

Autoři předvolebního průzkumu se podívali na zoubek celkem 309 subejektům z celé republiky a hodnotili na základě osmi kritérií, jak moc je jednotlivým kandidátům nebo hnutím vidět do karet.


"Podle našich dat centrály politických stran často netuší, kde bere krajská pobočka peníze na kampaň svých kandidátů," šokuje šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.


Podle TI dohled politických centrál končí se zasláním centrálního příspěvku. A když se v krajích rozjedou předvolební kampaně, nemá "pražské velitelství" ani tušení, kde krajské buňky berou peníze.
 


"Financování stran na nejnižší úrovni je zahaleno hustou mlhou a je otázkou, do jaké míry je centrála strany, i kdyby stokrát chtěla, schopna kontrolovat finance svých místních poboček,“ vysvětluje spoluautor průzkumu Petr Vymětal. Roste tak riziko podezřelých a podivných sponzorských darů.


Související obsah


A když se TI obrátila přímo na jednotlivé kandidáty a strany, často se nestačila divit. "Kandidáti se často zdráhají zveřejnit spolupracující PR a reklamní agentury nebo členy svého volebního týmu. Absurdně argumentují obchodním tajemstvím a konkurenčním bojem. Voličům pak říkají, že nemají co tajit," popisuje do očí bijící paradox Ondráčka.


Pokud vás zajímá, jak je na tom kandidát nebo strana, které chcete volit, kompletní výsledky obsáhlého předvolebního průzkumu Transparency International najdete na adrese www.transparentnivolby.cz.
 

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz