Vyšetřování

Zátah na hejtmanství zamává volbami, i když nepadlo obvinění

Kauza okolo zásahu protikorupční policie na královéhradeckém hejtmanství, může zásadně ovlivnit výsledek nadcházející krajských voleb. Podle politologů totiž může skandál zahýbat hlavně s motivací voličů, zda mají k volebním urnám vůbec přijít.

Desítky policistů a stohy dokumentů. Tak to vypadalo pří zásahu národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Policisté zasahovali minulý týden na několika místech - hlavně ale na královéhradeckém hejtmanství. "Probíhá vyhodnocování materiálů v rámci těch úkonů, které proběhly. Nikdo v této věci nebyl obviněn ze žádného trestného činu," uvedl k zásahu krajský státní zástupce Pavel Hochmann.

Související obsah

Politici zatím skandál týkající se miliardové zakázky na opravu nemocnice v Náchodě moc komentovat nechtějí. A pokud ano, kritizují hlavně načasování 15 dnů před volbami. "Všichni čekali, že se začne před volbami něco takového vytahovat," řekl ke kauze šéf KDU-ČSL Petr Bělobrádek. Podobného náízoru je i Miroslav Kalousek z TOP 09: "Je v rámci důvěryhodnosti policie, aby vysvětlila, proč nebylo možné počkat tři týdny."

Královéhradecké státní zastupitelství ale jakékoliv účelové načasování odmítá. "Tuto skutečnost můžu ze strany orgánů trestního řízení vyloučit," tvrdí krajský státní zástupce Pavel Hochmann. I tak ale podle politologů může kauza zamíchat s výsledky nadcházejících krajských voleb. "Dá se očekávat, že to některé voliče může vést k pasivitě a nedůvěře v politiky jako skupinu, politiky jako povolání. Kdoví jak to bylo? Má vůbec cenu jít k volbám? Teď musíme doufat, že ještě v horizontu dvou týdnů se aspoň vyšetřující orgány vyjádří," komentoval kauzu politolog Jan Kubáček.

Související obsah

Jenže na vyjádření úřadů asi budeme do voleb čekat marně. Případ dozoruje krajské státní zastupitelství v Hradci Králové a podle odhadů bude trvat minimálně jeden měsíc, než vyhodnotí všechny zajištěné důkazy.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz