Zajímavosti

Úspěch českých vědců! Udělali zásadní objev o smrtícím viru HIV

Úspěch českých vědců! Udělali zásadní objev o smrtícím viru HIV
Zdroj: Oficiální zdroj

Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR zjistili, že stáří viru HIV je mnohem větší, než se předpokládalo. Původní odhady této nemoci byly 12 miliónů let. Dr. Daniel Elleder se svými spolupracovníky ve své poslední práci popsal lentivirovou DNA, kterou způsobuje HIV, u letuch malajských, do jejichž genomu se HIV dostal už přibližně před 60 milióny lety.

V současnosti na naší planetě žije více než 36 miliónů lidí s virem HIV, ale málo je známo o evoluční historii této nemoci. Každoročně na následky umírá přibližně jeden milion lidí. HIV virus byl objeven až v roce 1983 a nemoc AIDS se považuje za moderní onemocnění.

Původ virů sahá daleko více do minulosti, než se doposud předpokládalo. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve své poslední práci ukázali, že původ lentivirů (typ virů - pozn. redakce), ke kterým patří HIV, pravděpodobně není 12 miliónů starý, ale dokonce sahá až do doby před 60 milióny lety.

HIV neboli Human Immunodeficiency Virus patří mezi retroviry, do podskupiny lentivirů. Po napadení hostitele retroviry přepíší svou genetickou informaci z RNA na DNA, to znamená opačně, než třeba člověk. K infekci dochází v zárodečné linii (vajíčka a spermie), kopie retroviru se přenesou z generace na generaci společně s hostitelskou DNA. Tyto tzv. "vnitřní" retroviry se označují také jako virové fosílie - jsou to jakési historické záznamy, ze kterých je možné vyčíst historii retrovirů.

Související obsah

Lentiviry dokáží infikovat mnoho savců - primáty, kočky či koně. Prvně byly popsány jejich vnitřní formy v roce 2007 v genomu králíka. Dr. Daniel Elleder z Ústavu molekulární genetiky AV ČR popsal v roce 2014 lentiviorovu DNA u letuch malajských. Tento lentivirus, nazvaný ELVgv, je doposud nejstarší popsaná lentivirová sekvence.

Letucha malajská je stromový plachtící savec z jihovýchodní Asie. Letuchy jsou nejbližší příbuzní primátů, od kterých se oddělily přibližně před 81 miliony lety. Ve své poslední práci Dr. Elleder se svými spolupracovníky analyzovali staré lentivirové ELVgv kopie u čtyř druhů letuch. Zjistili, že ELVgv se nachází u všec druhů, což znamená, že tento lentivirus musel existovat a časový intervalů, ve kterém ELVgv pronikl do genomu letuch, je 15 a 81 milionů let. Ale při použití přesnějších metod, badatelé tento časový úsek zúžili na 40 - 60 milionů let.

Dr. Elleder věří, že pokud se podaří objevit další vnitřní sekvence lentivirů u jiných savců, budou schopni vystopovat historii ještě mnohem hlouběji.

mak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz