Soud

Domácí porod skončil tragédií! Porodní asistentka chtěla miliony

Domácí porod skončil tragédií! Porodní asistentka chtěla miliony
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Tragédií skončil komplikovaný domácí porod, který před sedmi lety vedla porodní asistentka Ivana Königsmarková. Ženu úřady nejprve odsoudily a poté očistily, asistentka proto žádala téměř 6,5 milionu korun jako odškodné. Podle soudu je její nárok na odškodnění promlčený.

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes část žaloby, ve které Königsmarková požadovala pět milionů korun za nemajetkovou újmu kvůli trestnímu stíhání, zamítl. Nárok na ně je totiž promlčený. Zbytek žaloby, ve kterém asistentka požaduje více než milion korun za ušlý zisk, bude soud ještě projednávat.

Nárok na odškodnění se stává promlčeným po šesti měsících ode dne, kdy se člověk dozví o zprošťujícím rozsudku, ten se Königsmarková dozvěděla v květnu 2014. Žalobu ale podala až v květnu 2015.

Dvouletým podmíněným trestem a pětiletým zákazem činnosti za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti potrestal v roce 2011 Ivanu Königsmarkovou Obvodní soud pro Prahu 3. Ústavní soud ale o dva roky později rozsudek zrušil a v lednu 2014 byla viny zcela zproštěna.

Porodní asistentka poté zažalovala ministerstvo spravedlnosti za neoprávněné stíhání. Soudní a mediální tahanice se podepsaly především na jejím zdraví. Prodělala rakovinu a musela podstoupit operaci prsu.

Porodní asistentka měla podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 neoprávněně vést komplikovaný domácí porod. Dostatečně se neinformovala o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena před porodem i při něm měla, a neposlala ji do nemocnice.

Dítě se při porodu začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu. Königsmarková poté podle zrušeného rozsudku neprovedla řádnou resuscitaci. Novorozenec skončil s těžce poškozeným mozkem, po 20 měsících zemřel.

ČTĚTE TAKÉ:

Porod do vody? Prospívá dítěti nebo je to jen módní výstřelek?

5 faktů o vagíně k neuvěření! Tohle v učebnicích nenajdete

MAGICKÝ POROD válcuje internet: Takhle vylézající dítě z matky jste ještě neviděli! Je to zázrak?

mom, TN.cz

K tématu Soud

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz