Domácí

Politici se potkali s dalajlámou! Čína se zlobí a tohle nám vzkazuje

Politici se potkali s dalajlámou! Čína se zlobí a tohle nám vzkazuje
Dalajlama navštívil Prahu |

Tibetský duchovní vůdce se při návštěvě České republiky setkal s několika českými politiky. Toto setkání vyvolalo bouřlivou reakci nejen jejich kolegů, ale také Čínské lidové republiky, která setkání úředních osob s dalajlámou v prohlášení mluvčí ambasády důrazně odsoudila.

Dalajláma se během své návštěvy setkal i s několika českými politiky. Pozdravit se s ním přišli například místopředseda sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, ale i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Nechyběl ani ministr kultury Daniel Herman, především jeho setkání s dalajlámou vyvolalo politickou bouři.

Setkání dalajlámy a českého ministra kultury neuniklo ani Číně, která přišla s jednoznačným prohlášením zveřejněným na internetových stránkách čínské ambasády v České republice. Podle prohlášení 14. dalajláma v České republice prováděl protičínskou separatistickou činnost.

Související obsah

"Čínská strana v reakci na tuto skutečnost vyjádřila silnou nespokojenost a důrazný nesouhlas. Náš postoj je konzistentní a jasný. 14. dalajláma je politický exulant, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám. Důrazně se stavíme proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu," uvádí se v prohlášení.

  

Čínská ambasáda i přes to zveřejnila, že Čína klade stálý důraz na rozvoj vztahů s Českou republikou. "Doufáme, že celá česká strana bude skutečně respektovat klíčové zájmy a hlavní obavy Číny a chránit zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi," zveřejnila mluvčí čínské ambasády v prohlášení.

Setkání odsoudili čtyři nejvyšší ústavní představitelé, kteří v prohlášení ujistili Čínskou lidovou republiku o tom, že se jednalo o osobní aktivitu, nikoliv o změnu politického postoje. Na to reagoval Herman na Twitteru otázkou, zda nestojí partnerství na hliněných nohou.

Související obsah

Tändzin Gjamccho je 14. tibetským dalajlámou, je považován za hlavu tibetské samosprávy sídlící v indické Dharamsale a také za hlavního tibetského duchovního představitele. Současný dalajláma často jezdí do západního světa, několikrát navštívil i Českou republiku. Za svou činnost obdržel několik ocenění včetně Nobelovy ceny za mír.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz