Mapa

Mapa sebevražd zjistila šokující informaci o ČR! Jak jsme na tom?

Mapa sebevražd zjistila šokující informaci o ČR! Jak jsme na tom?

Přestože mají pověst sebevrahů zejména obyvatelé severských zemí, statistiky z některých oblastí Evropy hovoří v neprospěch této teorie. Stačí se podívat na údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2012 a změníte názor na východní Evropu. Česká Republika si vede oproti našem sousedům špatně.

Jak odhaluje mapa na stránce Jakubmarian.com, pověst severských zemí výrazně překonávají státy východně od Slovenska. V porovnání s Finskem, sebevraždu spáchá na 100 tisíc obyvatel více lidí než například v Polsku, Ukrajině a Bělorusku.

Česká republika si vede v tomto smutném měřítku dobře, co se týče porovnání s celou ČR. Oproti ale našim sousedům si vezme život více lidí pouze v Polsku.


Tvůrcem mapy je Jakub Marian, který rozdělil věkové složení obyvatelstva jednotlivých zemí, aby byly údaje srovnatelnější. Čísla jsou ale jen teoretická, nejsou reálným ukazatelem - takto by vypadal počet sebevražd, kdyby měla každá země stejné věkové složení obyvatelstva. Pravděpodobnost spáchání sebevraždy se totiž zvyšuje s věkem, takže míra sebevražd by byla nižší v zemích s nižší průměrnou délkou života.

Související obsah

Další zajímavostí je, že téměř ve všech zemích páchají sebevraždy častěji muži než ženy. Spodní obrázek ukazuje počet mužů na jednu ženu, kteří spáchali sebevraždu. Mapa vypovídá o tom, že nejvíce mužských sebevražd v Evropě zaznamenává Polsko - sebevraždu zde páchá osmkrát více mužů než žen.

Hned na druhém místě po Polsku svítí Slovensko - sebevražda je zde 7,4krát častější u mužů oproti ženám. Na třetím místě je Lotyšsko, kde si muži sahají na život 7,1krát častěji než ženy. Česká Republika je v tomto měřítku až na devátém místě.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz