Hon

Houbaři, pozor! Začíná doba honů, za vstup do lesa hrozí pokuta!

Houbaři, pozor! Začíná doba honů, za vstup do lesa hrozí pokuta!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Začíná lovecká sezóna, proto si musí dávat pozor i houbaři a lidé, kteří chtějí do lesa vyrazit na procházku. Jen málokdo ví, že za vstup do lesa v době honu hrozí pokuta až 10 tisíc. Sankce chce navíc ministerstvo trojnásobně zvýšit.

Lovecká sezóna už začala. Zároveň ale vrcholí také ta houbařská, a proto podle mysliveckého zákona platí zákaz vstupu do lesů, kde probíhá hon. Většina Čechů o takovém zařízení ale stále neví a riskuje tak pokutu.

Podle zákona myslivecké spolky obce o tom, že se v jejich katastru koná hon, informovat nemusí. Některé z nich to ale stejně dělají a obce pak obyvatele zpravují na úřední desce, webových stránkách města nebo místním rozhlasem.

U všech vstupů do lesa by ale vždy mělo viset upozornění, že tam zrovna myslivci hon pořádají. Houbaři o tom ale nechtějí ani slyšet. Do lesa nechodí vždy jen vyšlapanými cestami a vývěsku nesledují.

Související obsah

Neznalost ale houbaře a turisty před pokutou a případným zraněním nezachrání. Sporná pasáž mysliveckého zákona by podle ministerstva zemědělství měla chránit hlavně osoby, které pohybem po lese v době honu riskují svůj život.

Zatím platí sankce až ve výši deset tisíc korun. Podle novely, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, by už brzy ale brzy mohla pokuta dosáhnout i trojnásobku. Proti zpřísnění se ale postavili politici, lesníci i část veřejnosti. Jestli ho vláda schválí, proto stále není jisté.

Myslivecká sezóna začíná oficiálně už 1. dubna, ta lovecká ale probíhá od poloviny října do konce prosince. Loví se drobná zvěř, jako jsou bažanti a zajíci.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz