Práce

9 věcí, které udělejte v pondělí ráno. Vše vám půjde líp!

9 věcí, které udělejte v pondělí ráno. Vše vám půjde líp!
Zdroj: Thinkstockphotos

Věděli jste, že to, jak strávíme první minuty dne, ovlivní naši produktivitu? Neměli byste proto tento časový úsek podceňovat. Když se naučíte, čemu se po ránu vyhnout, zvládnete práci o mnoho efektivněji. Nepokazte si pondělní ráno zbytečnými chybami, jak doporučují nejúspěšnější byznysmeni v časopise Business Insider.

1. Přijďte do práce včas

Možná si to ani neuvědomujete, ale nedochvilností si velmi kazíte reputaci. Nedávná studie ukázala, že nadřízení hodnotí zaměstnance jako méně svědomité, pokud chodí pozdě. Pozdní příchod z vás udělá nejen nespolehlivého šéfa nebo kolegu, ale výrazně sníží i vaši výkonnost. Pokud jste ráno ve stresu, protože jste přišli pozdě, bude vám déle trvat, než se začnete soustředit na práci.

2. Pozdravte kolegy

Vztahy na pracovišti jsou důležité. Po příchodu do práce proto pozdravte své kolegy nebo své zaměstnance. Ukážete tak, že si jich všímáte a vytvoříte lepší atmosféru pro celý den. Pozitivní atmosféra v kolektivu je jedním z nejsledovanějších ukazatelů třeba ve firmách Google nebo Facebook.

Související obsah

3. Nepijte ráno kávu

Patříte mezi kávičkáře? Neumíte si ráno představit bez kofeinu? Vydržte s prvním šálkem nejméně do půl desáté. Stresový hormon kortizol, který reguluje naši energii, vrcholí mezi osmou a devátou ráno. Pokud si v tomto čase dáte kávu, ttělo vyprodukuje méně kortizolu a bude se víc spoléhat na kofein. Takže budete potřebovat víc a víc kávy, což nesvědčí metabolismu ani psychickému nastavení.

4. Neodpovídejte na každý e-mail

Zapomeňte na plnou schránku e-mailů. Ráno byste si jí vůbec neměli všímat. Ztratíte velkou část drahocenného času a rozptýlíte se nesprávným směrem. Rychle projděte poštu a vyberte nejdůležitější zprávy. Naučíte se volit si priority a ušetříte cenné minuty.

5. Nepracujte bez rozvrhu

Začít ráno bez rozvrhu hodnotí mnozí manažeři jako obrovskou chybu. Zapište si věci, které musíte přes den zvládnout. Precizně si je naplánujte. Zabere to pár minut a ušetří možná i hodiny času v průběhu dne. Znásobíte tak svou efektivitu.

Související obsah

6. Neřešete jako první nejlehčí úkol

Odborníci na byznys tvrdí, že naše pracovní energie v průběhu dne prudce klesá. Ráno toho tedy zvládneme nejvíc. Proto je lepší ráno vrhnout se na náročnější úkoly. Budete se cítit lépe. Mnozí úspěšní lidé si dokonce rádi přivstanou, aby využili ranní produktivitu co nejlépe.

7. Vyhněte se multitaskingu

Výzkumy ukazují, že pokud ráno děláte víc věcí naráz, ubližujete svému výkonu. Je lepší první minuty dne věnovat jedné věci a soustředit se na ni pořádně. Multitasking patři mezi největší prohřešky proti pracovní efektivitě.

8. Nebuďte negativní

O vlivu negativních myšlenek na náš den už psalo mnoho psychologů. Mnohokrát opakovaná rada ale není zbytečná. Špatná nálada a negativní mysl velmi rychle zničí vaši energii a mají vliv na práci. Pokuste se den začít s úsměvem. Inspirujte se velkými podnikateli, kteří dobře vědí, proč se starají o svoje mentální zdraví.

9. Neplánujte ranní porady

Jestliže je vaše energie po ránu nejvyšší, neplýtvejte s ní. Setkání se šéfem, obchodními partnery nebo kolegy odložte na později. Například na poledne, kdy energie prudce klesá. Samozřejmě pouze v případě, že tyto schůzky nevyžadují vaše maximální soustředění a výkon.

Hezké pondělí.
 

ych, tn.cz / tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz