Microsoft

Systém Windows napadli hackeři! Může být ohrožen i váš počítač

Systém Windows napadli hackeři! Může být ohrožen i váš počítač
Zdroj: Thinkstockphotos

Společnost Microsoft čelí útoku na svůj operační systém Windows. V tom se měla objevit trhlina, kterou údajně odhalila a zneužila skupina ruských hackerů. Microsoft se snažil problém zatajit, ale společnost Google o něm veřejně informovala počátkem tohoto týdne na svém blogu.

Hackerské skupině známé pod názvem Strontium nebo Fancy Bears jsou přisuzovány nedávné útoky na ruskou vládu a americké politiky. K nynějšímu útoku měla použít metodu tzv. spearphishingu. Ta uživatelům rozesílá podvodné e-maily a další oznámení přímo do počítače, které požadují sdělení osobních údajů jako například hesla.

Microsoft tvrdí, že nejnovější verze Windows 10 a prohlížeče Microsoft Edge by měly být chráněny. Ostatní uživatelé jsou ale v ohrožení, zvlášť pokud mají ve svém počítači nainstalovaný program Flash od společnosti Adobe. Ta v pondělí zveřejnila potřebné aktualizace, které by měly uživatele dostatečně chránit.

Stejně tak Microsoft pracuje na řešení problému. "Všechny verze Windows se nyní testují. Záplatu plánujeme vydat v příštích aktualizacích, které se spustí v úterý 8. listopadu,“ napsal Terry Myerson, vedoucí divize Windows.

Související obsah

Z rozhodnutí Googlu zveřejnit informace o chybách je Microsoft rozhořčený. Tvrdí, že tím pro uživatele vzniklo zvýšené riziko dalších útoků. Běžně se totiž takovéto útoky nezveřejňují, dokud se nenajde a neotestuje program, který by problém vyřešil.

"Doporučujeme všem uživatelům, aby si překontrolovali, že Flash už prošel potřebnými aktualizacemi a pokud ne, aby ho aktualizovali manuálně,“ uvedl Google ve svém prohlášení. Stejně tak se doporučuje aktualizovat i ostatní programy a přejít na nejnovější verzi systému Windows 10. V ohrožení by mohli být i uživatelé jiných operačních systémů jako například Linux nebo Macintosh, ale tato informace se zatím nepotvrdila.

nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz