NATO

VIDEO: Ve Vyškově školí vojáky NATO proti chemickým zbraním

V Česku má být jedno z center pro výcvik odborníků na boj proti chemickým útokům. Tuto informaci zveřejnila ve videu na svých sociálních sítích Severoatlantická aliance. Právě chemickými zbraněmi může podle NATO zaútočit Islámský stát. K výcviku zahraničních vojáků používají terénní pracoviště u Vyškova.

Je to vojenské zařízení ukryté hluboko v lesích, i když jen pár kilometrů od Vyškova. Vojáci v něm dnes a denně pracují s nebezpečnými chemikáliemi. Ve svém videu o něm informuje NATO. Záběry už vidělo přes 50 000 lidí.

"Politici dneska komunikují přes Twitter, že by NATO komunikovalo přes Facebook? Přijde mi to zvláštní. NATO má svého mluvčího, má své webové stránky a že by se uchýlilo k tomuto sdělení, mi to přijde jako nepovedený vtip," domnívá se bezpečnostní expert Andor Šándor.

Ale zdá se, že NATO skutečně ukázalo jedno ze svých ne příliš veřejných a viditelných výcvikových center. "To video je trochu nadnesené. Nejde o žádný utajovaný areál, je to takzvané centrum výjimečnosti. Takových center jsou víc než dvě desítky v jednotlivých státech Aliance," mírní poprask kolem videa mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Školitelé mají být specialisté z Jordánska a v Česku už měli vycvičit skupinku vojáků z Egypta nebo Tuniska. "Toto centrum je schopné z historických zkušeností a nebo i oslovením specializovaných pracovišť po celém světě získat co nejlepší cesty, jak minimalizovat následky takových útoků," uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Související obsah

Vojáci se mají naučit co nejrychleji odhalit chemické zbraně a okamžitě je umět zničit. "V tomto středisku existuje ještě operační centrum, které má 24 hodin denně sedm dní v týdnu poskytovat podporu ať už armádám na území jejich státu nebo v operačním nasazení," upozornil mluvčí obrany. V případě útoku jsou vojáci prý připraveni okamžitě zasáhnout.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz