Zahraničí

Demolice krytu: Zničený nukleární reaktor Fukušima 1 odhalen

Demolice krytu: Zničený nukleární reaktor Fukušima 1 odhalen
Zdroj: Profimedia

Zničený nukleární reaktor Fukushima 1 byl poprvé od strašlivé nehody v březnu 2011 odhalen. Dočasný kryt byl umístěn kolem reaktoru, aby se zabránilo dalšímu unikání radiace. Reaktor byl zničen, když Japonsko zasáhly extrémně silné zemětřesení a ohromná vlna tsunami.

Odstraňování následků jedné z nejhorších nukleárních katastrof poslední doby zabralo Japonsku již několik let a ještě zdaleka nekončí. Ve čtvrtek byl odstraněn poslední z 18 panelů, které zabraňovaly úniku radiace do okolí.

Společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) zvedla za pomoci jeřábu poslední panel, z nichž každý vážil kolem 20 tun a měřil 23 na 17 metrů, uvádí portál RT.

Související obsah

Nyní bude třeba odstranit trosky reaktoru číslo 1, celá oblast je stále silně kontaminovaná a musí být překryta tarpaulinem, aby se zamezilo šíření radioaktivního odpadu do okolí.

Společnost TEPCO používá postřik proti rozptylování prachu, malé prašné částečky jsou vysávány, aby se nemohly dál šířit.
TEPCO nyní podle portálu RT plánuje odstranit kontejnery na palivo a odčerpat z celé budovy roztavené palivo. Před dalším postupem ale musí společnost nejdříve změřit množství záření a zhodnotit, zda je situace únosná.

Přípravy na čerpání paliva by podle společnosti měly zabrat přibližně 4 roky, s odčerpáváním by se tak mohlo začít na začátku roku 2021. Plán společnosti TEPCO počítá s tím, že odstraňování následků katastrofy zabere 30 až 40 let.

Související obsah

K havárii v elektrárně Fukushima došlo v březnu roku 2011, kdy Japonsko zasáhlo drtivé zemětřesení a následně se přes ostrov přehnala ohromná vlna tsunami. Při havárii došlo s velkou pravděpodobností k závažnému poškození tří tlakových nádob reaktoru. Obnažené palivo v reaktoru vytvářelo ohromné množství vodíku, což vedlo k sérii mohutných explozí, díky kterým se do širokého okolí dostalo ohromné množství radioaktivního materiálu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz