Zahraničí

Radioaktivita v Černobylu: Bezpečí lidem má zajistit obří kryt!

Na místě jedné z nejhorších jaderných katastrof začal v pondělí velmi náročný přesun nového štítu, který v Černobylu na Ukrajině roste již několik let a má překrýt původní sarkofág. Ten improvizovaně vznikl hned po nehodě v roce 1986. Přesun gigantické konstrukce vážící přes 36 tisíc tun zabere další čtyři dny.

Ohromný štít musel být kvůli stále velké hladině radiace stavěn mimo zamořenou zónu a vznikal tak 327 metrů od zničeného reaktoru a v pondělí začala jeho náročná cesta na místo. O přesun štítu se postará 224 hydraulických zvedáků, které gigantickou stavbu posunou o 60 centimetrů každý záběr.

Celý přesun má podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která celou operaci dozoruje a vede, zabrat 40 hodin čistého času. Celá operace byla rozděley do 5 dní.

Související obsah

Černobylský štít je největší pohyblivá stavba, která kdy byla postavena. Má rozpětí 257 metrů, délku 162 metrů, výšku 108 metrů a dohromady váží 36 000 tun, uvádí oficiální portál EBRD.

Štít s označením New Safe Confinement (NCS) byl postaven tak, aby se zabránilo dalšímu úniku radiace a zároveň mohly být rozebrány trosky zničeného reaktoru.

Související obsah

"Přesun Oblouku je začátek konce 30 let boje s následky nehody v roce 1986. Uznání za stavbu této jedinečné budovy patří týmu inženýrů a stavbařů. Je to historický krok ke zlepšení bezpečnosti životního prostředí na celém světě a v černobylské zakázané zóně," sdělil médiím ukrajinský ministr pro ekologii a přírodní zdroje Ostap Semerak.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz