Nemoc

Tisíce Čechů trpí plicní nemocí a neví to! Nechte se zdarma vyšetřit

Tisíce Čechů trpí plicní nemocí a neví to! Nechte se zdarma vyšetřit
Zdroj: TV Nova

Kašel, zadýchávání, únava. Poznat vážnou plicní nemoc od obyčejného nachlazení nebo chřipky nemusí být snadné. Víc než půl milionu Čechů proto ani netuší, že jí trpí a riskuje smrt. Nechte se i vy zdarma vyšetřit!

Chronická obstrukční plicní nemoc. Většině Čechů tento název nic neříká, přesto se s ní potýká 800 tisíc z nich. Plicní lékaři však léčí jen asi třetinu, zbytek ani netuší, že jí trpí a přestože jim není dobře, k doktorovi nejdou.

Právě to chtějí plicní lékaři změnit a na nemoc víc upozornit. 24. listopadu se také budou moci lidé nechat zdarma vyšetřit. "Vyzvali jsme 350 plicních ambulancí, aby nabídli lidem bezplatné vyšetření, které by nemoc odhalilo včas," uvedl Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

Související obsah

Počet úmrtí stále narůstá, loni zemřelo na zákeřnou chorobu víc než 3500 lidí. Podle lékařů se dožíváme vyššího věku a k nemoci se "propracujeme". Nemoc se totiž zhoršuje postupně a může se schovávat za jinou chorobu - třeba astma. Lidé navíc své potíže řeší, až když je pozdě.

"Vznik a průběh nemoci však ovlivňuje stále dramatičtěji i znečištěné ovzduší. Působí dlouhodobě, takže bohužel až nyní sklízíme "plody" předchozích inverzí," říká lékař Vladimír Koblížek z královéhradecké nemocnice.

Související obsah

Lékaři teď nabádají Čechy, kteří trpí chronickým kašlem, dušností a vykašlávají hlen, aby své plíce nechali zkontrolovat. Čeká je nebolestivé vyšetření a pokud u nich odborníci nějakou poruchu odhalí, budou se moci rovnou objednat na specializovanou kontrolu.

Seznam ambulancí a klinik, kde si budete moci nechat 24. listopadu plíce zdarma vyšetřit, najdete zde. Na pracovištích také budou viset plakáty upozorňující na bezplatné vyšetření.

"Je škoda, že i v dnešní době se mnoho lidí zbytečně nechá nemocí omezovat a nezajde včas k odborníkovi. Trápí se, aniž ví proč, a zhoršuje si nemoc špatnými životní návyky, pobytem v prašném prostředí nebo kouřením," povzdechl si profesor Vítězslav Kolek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OSUDOVÝ OMYL: Dívka si myslela, že má chřipku! Lékaři jí však diagnostikovali zcela jinou, nečekanou nemoc

JEDNA Z DVACETI NA SVĚTĚ: Statečná dívenka bojuje s ojedinělou nemocí. Jak dlouho bude ještě žít?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz