Zahraničí

TO JE PRŮLOM! Úžasný vynález umožní lidem číst myšlenky!

Na Tchaj-wanu vyvinuli revoluční systém, který pomůže pacientům s ALS, tedy degenerativní nemocí centrální nervové soustavy. Ochrnutému člověku, který nemůže komunikovat slovy ani gesty, čte myšlenky. Vynález je zatím ve fázi testování, ale vědci věří, že v budoucnu pomůže i dalším lidem.

Tom Chen trpí amyotrofickou laterální sklerózou, je ochrnutý a se svým okolím nemůže nijak komunikovat. Teď se účastní experimentu, který by měl pomoci i dalším pacientům.

"Když se svého manžela třeba zeptám, co ho bolí nebo jestli na něco myslí, systém mi pomůže tím, že ukáže ano nebo ne. Nemusí mrkat nebo cokoliv dělat. Stačí, když na to pomyslí a dá mi tím vědět," vysvětlila žena Toma Chena.

Chen má na hlavě speciální čepici s elektrodami, které přenášejí mozkové vlny do počítačového programu. Může tak v duchu odpovědět ano nebo ne a odpověď se pak dostane i k lidem, kteří s ním mluví.

Související obsah

Vědci by chtěli systém otestovat na dalších pacientech. Chen je první, kdo ho měl možnost vyzkoušet. "Za jediný rok jsme dokázali systém vyvinout od nuly. Naší výhodou je bezpochyby cena, která je poměrně nízká. Doufám, že lidé se k našemu produktu v budoucnu dostanou a budou ho používat," popsal výhody systému profesor z Národní univerzity v Tchaj-peji Liu Yi-hung.

Další velkou předností přístroje je to, že s ním není obtížné pracovat. "Nebudou muset kvůli tomu docházet do nemocnice, měli by to být schopni požívat doma nebo v pečovatelském domě," dodal Liu Yi-hung.

Související obsah

Než se dostane i k dalším pacientům, musí se ještě vědci vypořádat s některými technickými problémy.

Nemocí ALS trpí také slavný teoretický fyzik Stephen Hawking. Ke komunikaci využívá malý senzor, který je aktivován svalem ve tváři. Jeho prostřednictvím píše písmena a čísla na klávesnici a počítač pak čte celá slova.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz