Rakovina

Rakovina slinivky nebolí, jen tiše zabíjí! PŘEHLED PŘÍZNAKŮ

Rakovina slinivky nebolí, jen tiše zabíjí! PŘEHLED PŘÍZNAKŮ
Zdroj: Thinkstockphotos

Když ji lékaři objeví, bývá už pozdě. Rakovina slinivky nebolí, patří ale mezi nejnebezpečnější typ nádorů. Šance na vyléčení nejsou velké, o to důležitější je ale včasná diagnostika. Otestujte se i vy!

Zemřel na ni tanečník Richard Hess, herec Vladimír Dlouhý i gymnastka Věra Čáslavská. Ze zahraničních hvězd třeba herec Patrick Swayze nebo operní pěvec Luciano Pavarotti. Rakovina slinivky je tichý zabiják.

Ve středu proto odstartovala dlouhodobá kampaň, která na rizika rakoviny slinivky břišní upozorňuje. Ve spolupráci s lékaři ji organizuje projekt Onkomaják, který sdružuje pacienty, vyléčené i rodiny nemocných.

Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory - i proto, že pacient dlouhou dobu nic necítí a nemá ani žádné zvláštní příznaky. V době, kdy ji lékaři odhalí, už bývá pozdě - rakovina se rozšířila do dalších orgánů. Rok po stanovení diagnózy přežije 4 % nemocných, do pěti let už jen 1 %. O to důležitější je včasná návštěva odborníka.

PŘEHLED PŘÍZNAKŮ

Karcinom slinivky se projevuje hlavně tupou bolestí břicha, která může vystřelovat až do zad. Objevuje se náhle a stejně rychle zase mizí, proto si z ní většina lidí hlavu nedělá.

Související obsah

S bolestí břicha souvisí i pocit plnosti nebo otok. Mezi další příznaky patří ztráta hmotnosti i chuti k jídlu, malátnost a nevolnost. Pacienti mohou mít také světlejší moč a žlutě zbarvenou pokožku i oční bělmo, některé svědí kůže.

Přesná příčina karcinomu slinivky zatím nebyla objasněna. I tak jsou lékaři přesvědčeni, že rizikové faktory zahrnují kouření a nadměrné pití alkoholu. Jako prevence se proto doporučuje zdravý a aktivní životní styl.

Rakovina slinivky postihuje spíše muže a většina pacientů je ve věku 65 až 85 let. V České republice se dlouhodobě vyskytuje nejvíce z Evropy, každý rok diagnostikují lékaři asi 2000 nádorů. Ročně na ni zemře 200 tisíc lidí po celém světě.

Související obsah

V rámci kampaně, kterou Onkomaják pořádá, se můžete obrátit na speciální poradnu, kterou zaštiťuje Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a jejíž tváří je přední český onkolog Luboš Petruželka. Dotazy mohou zájemci pokládat na onkomajak.cz/poradna nebo osobně odborníkům na regionálních zastávkách, které sdružení v českých městech při kampani plánuje.

A pokud chcete jen vyjádřit pacientům podporu, vyfoťte se ve fialovém oblečení nebo s nějakým doplňkem. Snímek pak přidejte na sociální sítě nebo přímo na webovou stránku Onkomajáku. Více informací o projektu najdete zde.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Smutné snímky Shannen Doherty ukázaly, jak hrozně ji rakovina zničila! Fanoušci se za ni modlí

Dvojčata krátce po sobě vážně onemocněla! Jejich matka nemohla uvěřit tomu, jakou diagnózu lékaři oběma určili

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz