Strom

Vánoční strom už je na cestě do Prahy! Podívejte se, jak ho káceli

Vánoční strom, který bude zdobit od příštího víkendu Staroměstské náměstí v Praze, je z podkrkonošské obce Pecka a Praze ho darovala místní rodina. Majestátní smrk měří 34 metrů a podle letokruhů je mu skoro sedmdesát let.

Když nastoupili komunisté v roce 1948 k moci, byl malým proutkem o průměru sotva centimetru. Vyrostl a teď bude nejznámějším stromem letošního roku. K práci se postavil čelem šampion v řezání motorovou pilou a 34 metrů vysokého obra oddělil od pařezu za slabou půl hodinu.

"Tohle je pěknej fešák, je hodně těžkej, já bych mu říkal Ferda," prohlásil Jiří Vorlíček. Strom se kácel obří pilou, jejíž lišta má 105 centimetrů. Je zdaleka největší v republice, síla motoru je třináct koní, stejně jako má stará Jawa 250.

Smrk je úplně zdravý a všechny zajímalo, kolik mu vlastně je - dřevorubci napočítali 68 let. Pila ho musela zkrátit na požadovanou délku 22 metrů. Hodiny trvá nakládání stromu na podvalník a také stahování větví. Pak už je to na šikovnosti řidiče tahače. Na těsno to je zejména v ulicích Pecky.

Související obsah

Wolfovi, kteří získali les v roce 1989 v restituci, chtěli už loni, aby jeden z jejich stromů zdobil Prahu. Tehdy těžce nemocný pan František si přál, aby smrk manželka přihlásila do výběru znovu a tentokrát vyhrál. Slavnostního kácení se ale František Wolf už bohužel nedožil.

"Radost mám velkou, protože vím, že si to strašně přál. V sobotu se jedeme na rozsvěcení podívat, chceme být u toho a věřím, že tam bude s námi," uvedla Alena Wolfová. Hlavní část přepravy bude probíhat v noci z pondělí na úterý. To pojede smrk napříč Prahou.

Vybrat vánoční strom na Staroměstské náměstí není nic jednoduchého. Musí splňovat několik parametrů. Měl by to být smrk, musí být zdravý a měl by měřit minimálně 22 metrů. A musí také růst na snadno dostupném místě, aby se mohl dopravit bez problémů do Prahy.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz