EET

Jedna účtenka v obchodě nestačí. Po startu EET budeme mít dvě!

Elektronická evidence tržeb (EET) startuje už příští týden. A zdá se, že to bude velké fiasko Andreje Babiše. Není vůbec jasné, kdo pod povinnost EET spadá. Babiš na poslední chvíli zásadně mění množiny těch, pro které má být povinný. A aby toho nebylo málo, Česká obchodní inspekce upozornila, že v obchodech budeme vedle lístku z EET stále potřebovat další účtenku.

Ačkoliv se elektronická evidence tržeb připravuje už déle než dva roky, pouhých několik dní před jejím spuštěním, se ukazuje, že celý projekt má ještě hodně much. Na tu další v pořadí upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI). Varování inspekce míří k oběma skupinám - k obchodníkům i nakupujícím.

Související obsah

Účtenka od EET totiž tak úplně nenahrazuje dosavadní účtenky, které jsme byli zvyklí dostávat. U pokladen proto budeme dostávat účtenky dvě. Zákazníkům inspekce důrazně doporučuje, aby si brali obě, jinak mohou mít problém s případnou reklamací. Obchodníkům a těm, kteří budou účtovat, pak rovnou vzkázala, že bude vystavování druhé účtenky stále kontrolovat.

A jaký je rozdíl mezi účtenkami? Ta nová od EET bude více méně dokladem pro stát o tržbě. Ta stará zase obsahuje povinné údaje podle zákona o ochraně spotřebitele. K těmto údajům patří i identifikační číslo (IČO), název firmy či prodejny a datum o koupi výrobku - všechny jsou potřebné při reklamaci, ale na účtence EET být uvedeny nemusí.

Související obsah

"Rozsah odpovědnosti za vady prodávajícího stanoví občanský zákoník u spotřebního zboží obecně na 24 měsíců. Při koupi použitého spotřebního zboží se prodávající může se spotřebitelem dohodnout, že se tato lhůta zkracuje na polovinu. Zkrácenou dobu trvání odpovědnosti za vady je však třeba vyznačit v dokladu o zakoupení, stejně jako případné vady nebo nedostatky, s nimiž byl kupující předem seznámen," vysvětlila ve svém upozornění Česká obchodní inspekce.

Obchodníci musí zákazníkovi poskytnout obě účtenky, resp. údaje z obou účtenek. Jinak by porušili zákon a Česká obchodní inspekce to bude podle svého prohlášení kontrolovat a trestat. V praxi tak na mnoha místech budou kupující dostávat možná až tři doklady: účtenku EET, doklad o zakoupení zboží a pokud budou platit peněžní kartou, pak i potvrzení o něm. Jen jednu účtenku budou zákazníci dostávat tam, kde obchodník na účtenku EET doplní ze své vůle i nepovinné údaje z dosavadních účtenek.

Související obsah

Další problém s EET způsobil ve středu sám Andrej Babiš. Na jednání koaliční rady přišel týden před spuštěním systému s překvapivým návrhem vyjmout z něj malé živnostníky a internetové obchody. Ti tak stále netuší, jestli budou muset od čtvrtka pokladny s EET mít či nikoli. Koaliční rada totiž skončila hádkou a předčasně.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz