Tennessee

Tennessee pohlcují obří požáry. Už se umírá, evakuovali tisíce lidí

Tři mrtvé a obrovské materiální škody si vyžádaly desítky lesních požárů na východě Spojených států. Plameny se šíří velmi rychle a desítky lidí před nimi musely prchat hořícím lesem. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že za vším stojí žhář.

Únik peklem. Takovými slovy popisuje většina obyvatel města Gatlinburg v Tennessee svou cestu plameny. Mnohokrát se zdá neprůjezdná, nakonec se ale všudypřítomná rudá mění na modrou policejních houkaček. Konečně spása. "Bylo to opravdu jako obrázky pekla. Všude kolem plameny šlehaly do výšky pěti, šesti metrů," popisuje jeden z evakuovaných Gregory Pelc.

Své domovy muselo opustit téměř dvacet tisíc lidí. Dvanáct stovek z nich našlo útočiště ve sportovním centru, ostatní se ubytovávají ve školách. Záchranáři a hasiči kontrolují dům za domem v evakuovaných oblastech, aby zjistili, jestli někdo nepotřebuje pomoc. "Včera večer mi volala žena a říkala, že vidí plameny přímo naproti našemu domu. Od té doby jsem ji neslyšel," bojí se evakuovaný Michael Reed.

Související obsah

Požár devastuje národní park Kouřové hory, které teď dostály svému jménu. Lidé nemohou dýchat v širokém okolí. Požár si už vyžádal zranění desítek lidí. A vzal si i oběť nejvyšší. "Mohu potvrdit, že zemřeli tři lidé. Tato ztráta nás hluboce zarmoutila. Pozůstalým posíláme své modlitby," řekl starosta města Sevier Larry Waters.

Silný vítr rozhání plameny a ty přeskakují ze stromu na strom. Nezastavují se ani před domy. Plameny už jich spolykaly stovky včetně šestnáctipatrového hotelu. "Dalších 24 hodin bude kritických. Bojujeme s mnoha centry požáru. V některých oblastech jsme nařídili zákaz nočního vycházení. Všem také doporučujeme převařovat vodu," uvedl starosta Gatlinburgu Mike Werner.

Tam, kde už požár dořádil, zbyly lidem jen oči pro pláč. Vypořádat se s následky jim pomáhá národní garda.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz