Nedávný archeologický objev na izraelském nalezišti z doby kamenné vnesl světlo do toho, jak vypadal život našich předků. Nálezy části jídelníčku bývají poměrně vzácné, nové pozůstatky jedlých rostlin nyní přinesly celou řadu zajímavých poznatků.
Miniaturní semínka, kořínky a části rostlin, to vše je současí posledního velkého objevu, při kterém archeologové vykopali více než 9 tisíc pozůstatků jedlých rostlin z doby kamenné na nalezišti v Izraeli na březích jezera Hula. Nález se datuje do doby acheuleanské kultury, tedy mezi 1,75 milionu až 0,25 milionu let před naším letopočtem, uvádí portál Pshys.org.
Významný objev učinili archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a Bar-Ilanovy univerzity v místech, kde byl nedávno objeveny důkazy o první manipulaci lidí s ohněm, což byl významný objev pro chápání lidské evoluce, adaptace a využívání okolního prostředí.
Nalezené zbytky rostlin ukazují na to, že dieta našich předků byla velmi bohatá na různé druhy rostlin. Profesor Goren-Inbar a doktor Yoel Melamed z Bar-Ilanovy univerzity identifikovali 55 různých druhů rostlin, mezi kterými byly listy, kořeny, semínka, ovoce, ořechy a hlízy.
"Oblast je známá svým rostlinným bohatstvím, co nás ale překvapilo, bylo množství jídla pocházejícího přímo z jezera. Našli jsme 10 druhů rostlin, které v současné době již neexistují, jako například druh vodních ořechů. Sedm druhů z toho bylo jedlých," vysvětlil doktor Melamed.
Nález se dochoval díky tomu, že oblast zaplavila voda a zbytky rostlin překryla vrstva sedimentů, čímž se zamezilo přístupu vzduchu. Mezi rostlinami nalezli archeologové také lidské nástroje a zbytky zvířat.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz