Věda

Neklidný sever Saturnu: Trvalá bouře, která by pohltila Zemi

Neklidný sever Saturnu: Trvalá bouře, která by pohltila Zemi
Zdroj: NASA

Vesmírná sonda Cassini poslala na zemi první obrázky atmosféry Saturnu ze začátku poslední fáze celé mise. Obrázky ukazují severní hemisféru planety a to včetně šestiúhelníkového tryskového proudu a ohromného víru, jehož oko má neuvěřitelných 2000 kilometrů v průměru.

Mise Cassini-Huygens, která zkoumala Saturn, se pomalu blíží ke svému konci. Sonda Cassini se dostala do finální fáze, při které udělá 20 přeletů přes severní polokouli a kolem okraje hlavních prstenců Saturnu.

V poslední fázi pořídí sonda detailní snímky vnějších prstenců a malých měsíců, které druhou největší planetu Sluneční soustavy obíhají.

Poslední pořízené snímky zachycují šestiúhelníkový tryskový proud, který se tvoří u severního pólu planety. Každá strana šestiúhelníku je přibližně stejně široká, jako je naše Země. V proudu zuří ohromná bouře, jejíž oko má 2000 kilometrů v průměru.

  

Mraky v bouři dosahují ohromné rychlosti 150 metrů za sekundu. Tajemný šestiúhelník byl pro vědce dlouho záhadou, sonda Cassini vnesla do této záhady hodně nových poznatků.

Související obsah

Celá mise začala v roce 1997, sonda se k Saturnu dostala o 7 let později a od roku 2004 zblízka zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce. Během mise sonda učinila mnoho významných objevů, jako byl například objev oceánu s náznaky hydrotermální aktivity na měsící Enceladus a také nález tekutých metanových moří na Titánu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz