Dohled

Oslavy pod dohledem: Evropské metropole hlídají tisíce policistů

Novoroční oslavy se kvůli teroristickým hrozbám ve většině evropských metropolí neobejdou bez zpřísněných bezpečnostních opatření. Kancléřka Angela Merkelová ve svém projevu zdůraznila, že islámský terorismus představuje pro Německo největší zkoušku. Policie i tajné služby ale podle jejích slov pracují na maximum.

Paříž, Londýn, Kolín nad Rýnem - tam všude se nový rok bude slavit na plno. Tentokrát ale za ostřížího dohledu po zuby ozbrojených policistů i vojáků. "Dnes a zítra bude v ulicích více než 9600 policistů a 7000 vojáků," uvedl k opatřením francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux.

Pod drobnohledem budou zejména nejvíce frekventovaná místa a náměstí. "Je to velká výzva, oblíbená místa s výhledem na řeku praskají ve švech. Lidé budou kontrolováni náhodně, také stavíme barikády, které zabrání vjezdu větších vozidel," doplnil britský expert na bezpečnost Graham Wettone.

Související obsah

Lidé si ale nenechají zkazit náladu ani prohlížením tašek, ani betonovými zátarasy v centru měst. "Půjdu se s přáteli bavit ven, užijeme si spoustu legrace. Cítím se díky většímu počtu policistů bezpečněji než minulý rok," pochvaluje si obyvatel Kolína nad Rýnem.

Co naopak zůstává při starém, jsou novoroční oslavy slavných, které propukají v monstrózním stylu. Budoucí americký prezident Donald Trump se například nevzdává svého zvyku a v přepychovém sídle bude slavit s 800 hosty. Mezi nimi jsou i filmové hvězdy - třeba Sharon Stone nebo Sylvester Stallone.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz