šikana

Šikany hlásí školy o čtvrtinu více! Je to dobrá zpráva, už ji netutlají

Šikany hlásí školy o čtvrtinu více! Je to dobrá zpráva, už ji netutlají
Zdroj: Thinkstockphotos

Šikana přestává být palčivým trablem, který se raději tutlá. Až o čtvrtinu vzrostl počet základních škol, které v minulém školním roce připustily, že šikanu řešily. Informuje o tom souhrnná výroční zpráva České školní inspekce, jejíž výsledky dnes zveřejnilo Právo.

Posun ve statistikách šikany je zřejmě dán tím, že školy přestávají nepříjemné téma tabuizovat. "Považuji to za dobrou zprávu, protože nové statistiky spíš odpovídají realitě. To znamená, že víc škol opravdu funguje v prevenci rizikového chování včetně šikany. Už se nestydí a nebojí říkat, že něco řešily a že to řešit umí,“ řekl Právu psycholog a speciální pedagog David Čáp.

Související obsah

V loňském školním roce inspektoři zaznamenali, že šikanu řešilo 41 procent škol. O rok dřív to bylo 30,3 procenta škol a například v roce 2010/11 jen 24,9 procenta škol. Velký skok je patrný u kyberšikany. Ve školním roce 2014/15 ji řešilo jen 13,9 procenta škol, ale o rok později už jich bylo 23 procent.

Podobně jako Čáp hovoří i inspektoři, které Právo oslovilo. Podle nich je možným vysvětlením pro zvýšení statistik i fakt, že školy jsou vůči problematice citlivější a jsou ochotny připustit, že například šikana se vyskytuje i u nich. "Již uznání takové skutečnosti může přispět k hledání funkčních řešení už v počátečních fázích,“ stojí ve zprávě inspekce.

Související obsah

Korespondovat s tím mohou i další čísla. Třeba na Lince bezpečí je počet telefonátů týkajících se šikany čím dál nižší. Ještě v roce 2013 jich bylo 218 495, o dva roky později 158 573.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz