Pátek třináctého

Proč se lidé bojí pátku třináctého? Strach má původ v dávné historii

Proč se lidé bojí pátku třináctého? Strach má původ v dávné historii
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Někteří na pověry nevěří, jiným se už několik dní dopředu ježí chlupy na zátylku. Pátek třináctého má zkrátka spousta lidí spojených s neštěstím. Napadlo vás někdy, proč to tak vlastně je?

Může za to jen psychika, nebo pátek třináctého skutečně přitahuje tragédie? Jedno je jisté určitě - pověra má svůj reálný základ ve čtrnáctém století.

Datuje se konkrétně do roku 1307. Právě v tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů. Následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

S pátkem třináctého je ale spojena i spousta dalších katastrof - pojí se s nimi jedna děsivá letecká nehoda, hořkou pachuť měl také pro Petra Kramného. Podrobnosti čtěte ZDE.

Související obsah

Chorobná obava z tohoto dne má dokonce svůj název - říká se jí paraskavedekatriafobie. Strachu vás ale mohou zbavit některé rituály. Které pomáhají, si přečtěte TADY.

Zvláště v latinskoamerických zemích neděsí lidi tolik pátek třináctého, obavy mají ale z úterý třináctého. Letos nás takový pátek čeká ještě jeden, a to v říjnu.

mom, TN.cz

K tématu Pátek třináctého

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz