Domácí

Varování: Domácnosti obchází falešní kontroloři kotlů!

Varování: Domácnosti obchází falešní kontroloři kotlů!
Zdroj: TV Nova

Na Zlínsku a Kroměřížsku se objevili falešní kontroloři kotlů. Odvolávají se přitom na novelu Zákona o ochraně ovzduší, která umožňuje úředníkům prověřit, čím lidé v domácnostech topí.

Novou pravomoc mají úředníci od začátku roku. Tak krátká doba stačila podvodníkům na to, aby je předběhli. A tak zatímco lidé teprve na své sousedy píšou udání a kontroly prakticky ještě nezačaly - první podvodníci kteří se za ně vydávají už klepou na dveře.

"Zazvonil mi telefon, ohlásil se někdo z úřadu, že přijde zkontrolovat kotel. Jsem z toho byla rozpačitá, tak jsem radši zavolala na městský úřad," přiblížila Jitka T. Na odboru životního prostředí se ale dozvěděla, že v současnosti žádné kontroly neprobíhají.

"Takový podvodník může klidně využít situace a dostat se do baráku," doplnila Jitka T. Téměř totožný případ je z Kroměříže. Tam měl podvodník tu smůlu, že zavolal ženě, která žádný kotel na tuhá paliva nemá.

Související obsah

"Základní pravidlo je nikoho cizího do domu nepouštět. V případě podezření se lidé mohou obrátit na policii," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová. "Pracovník pověřený kontrolou může navštívit občana pouze po předchozím písemném upozornění, kdy občan obdrží upozornění, že se jedná o případné porušení zákona," doplnila mluvčí městského úřadu v Kroměříži Jaroslava Silešová.

Nemůže se tedy stát, že vám inspektoři jen tak zazvoní u dveří. Většina úřadů s kontrolami ještě nezačala. případě, že úředníci po ohlášení vyrazí na kontroly, musejí se prokázat služebním průkazem. Navíc nesmí vstupovat do jiných prostor domu, než ve kterých je umístěný kotel.
 

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz