Domácí

Občanky s čipem pro všechny: Nikdo neví, co na nich bude

Občanské průkazy s elektronickým čipem pro všechny – to je cílem novely zákona, kterou v úterý projednávají poslanci. Takové občanky mají údajně zjednodušit komunikaci lidí s úřady a posunout českou veřejnou správu do 21. století. Zatím ale není jasné, co na čipech bude.

Elektronický čip coby součást všech občanských průkazů poslance dělí. Mnozí ho vítají s tím, že se pro lidi výrazně zjednoduší komunikace s úřady, že nebudou muset všude být osobně. Na druhou stranu se někteří zákonodárci bojí zneužití tohoto čipu, ať už kvůli možnému dohledu nebo kvůli hrozbě, že by někdo mohl údaje z elektronického čipu ukradnout. Zatím ale není ani jasné, co čip vlastně bude obsahovat.

Novela počítá s tím, že občanské průkazy se za ty nové s čipem budou měnit postupně, tak jak bude končit platnost starým občankám. Vydání nového průkazu bude zadarmo. Také by měla být možnost získat občanku s čipem do 24 hodin, v takovém případě by lidé zaplatili až 1000 korun.

Související obsah

"K čemu je to dobré? Jak to pomůže občanům? Potřebují to i ti nejstarší?" ptá se předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Ministerstvo vnitra dává na výběr, že na čip si můžu jako uživatel cokoli nahrát, nicméně jsme se nedomluvili, co to má být. Osobně si umím představit, že bude na čipu nahraná, jaká jsem krevní skupina nebo zda jsem alergický na nějaké léky," myslí si poslanec za KSČM Jan Klán.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz