Domácí

Občanky s čipem pro všechny: Nikdo neví, co na nich bude

Občanské průkazy s elektronickým čipem pro všechny – to je cílem novely zákona, kterou v úterý projednávají poslanci. Takové občanky mají údajně zjednodušit komunikaci lidí s úřady a posunout českou veřejnou správu do 21. století. Zatím ale není jasné, co na čipech bude.

Elektronický čip coby součást všech občanských průkazů poslance dělí. Mnozí ho vítají s tím, že se pro lidi výrazně zjednoduší komunikace s úřady, že nebudou muset všude být osobně. Na druhou stranu se někteří zákonodárci bojí zneužití tohoto čipu, ať už kvůli možnému dohledu nebo kvůli hrozbě, že by někdo mohl údaje z elektronického čipu ukradnout. Zatím ale není ani jasné, co čip vlastně bude obsahovat.

Novela počítá s tím, že občanské průkazy se za ty nové s čipem budou měnit postupně, tak jak bude končit platnost starým občankám. Vydání nového průkazu bude zadarmo. Také by měla být možnost získat občanku s čipem do 24 hodin, v takovém případě by lidé zaplatili až 1000 korun.

Související obsah

"K čemu je to dobré? Jak to pomůže občanům? Potřebují to i ti nejstarší?" ptá se předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Ministerstvo vnitra dává na výběr, že na čip si můžu jako uživatel cokoli nahrát, nicméně jsme se nedomluvili, co to má být. Osobně si umím představit, že bude na čipu nahraná, jaká jsem krevní skupina nebo zda jsem alergický na nějaké léky," myslí si poslanec za KSČM Jan Klán.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz