Andrew Schapiro

Končící americký velvyslanec: Miluje český humor a proklíná D1!

Odcházející americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro poskytl televizi Nova exkluzivní rozhovor. Prozradil například, co měl na České republice nejraději, co mu naopak vadilo a co mu bude chybět. Přiblížil také svůj vztah s prezidentem Zemanem a představil své plány do budoucna. Ve funkci velvyslance končí zítra.

"Je trochu šílené, že nám ministerstvo zahraničí dovolí fungující krb v místnosti ze dřeva plné starých vyschlých knih." Takto začal půlhodinový rozhovor s odcházejícím americkým velvyslancem Schapirem. Ve funkci končí po dvou a půl letech a Česko mu přirostlo k srdci.

  Staňte se fanouškem pořadu Vaše téma na Facebooku!

"Češi mají velmi milý smysl pro humor. Myslím, že je velmi podobný humoru v mé rodině. Je v něm trocha toho dobrého vojáka Švejka," řekl končící velvyslanec. 

Schapiro si zamiloval česká města. Cestování mezi dvěma největšími ho ale takovým nadšením neplnilo. "Cestování po D1 z Prahy do Brna... Wow. Tolikrát jsem tudy jel a nikdy jsem nemohl předpovědět, jestli to bude cesta na 2,5 hodiny nebo na 5 hodin," popsal. 

Všechny díly pořadu Vaše téma najdete ZDE

Odkryl i své první krůčky v profesi velvyslance – překvapil ho třeba protokol u večeře. "Jídlo bylo naservírováno, na stole před námi stála polévka, ale nikdo nejedl. A já si říkal proč? A moje žena se na mě podívala a řekla: 'Musíš začít, jsi velvyslanec, ostatní čekají na tebe'," vzpomínal.

Související obsah

Schapira si veřejnost více všimla, když kritizoval prezidenta Zemana za cestu do Ruska na oslavu 70. výročí konce druhé světové války - jako jediný státník z Evropské unie. "Překvapilo mě, kolik pozornosti se na mě najednou soustředilo," přiznal.

Přesto má Schapiro s prezidentem prý dobrý vztah. Práce velvyslance mu bude chybět - zřejmě bude zase právník. "Bohužel musím odletět," posteskl si.

Eliška Zvolánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Andrew Schapiro

Důležité Události

Píše se na Deník.cz