Auto

Pozor na auta pod cenou! Majitelé je prodávají kvůli této skryté vadě

Pozor na auta pod cenou! Majitelé je prodávají kvůli této skryté vadě
Zdroj: Profimedia

Od chvíle, kdy začal běžet výrazně přísnější režim STK a emisních kontrol, se začínají množit auta, které technickou prohlídkou právě kvůli emisím neprojdou. Majitelé se jich opak snaží rychle zbavit.

"Roste počet případů, kdy taková ojetá auta kvůli těmto vadám odmítáme vykoupit," říká Pavel Foltýn z Auto ESA. "Následně tato auta končí v menších bazarech bez dostatečného vybavení a diagnostiky nebo v soukromých inzerátech," varuje.

Nejčastěji se tyto případy týkají turbodieselů, které patří na českém trhu ojetin mezi nejžádanější. Aby ale vyhověly přísným emisním normám, mají několik komplikovaných systémů dočišťování vyfukových plynů. A právě jejich bezvadnou funkčnost ověřují přísnější prohlídky na STK.

Nově tak vedle samotného zjišťování složení výfukových plynů prochází auto diagnostickou kontrolou, která nefunkčnost některého ze systémů odhalí. Praxe z STK ukazuje, že problémy mohou mít i poměrně moderní a málo ojetá auta, takže se to netýká jen starších vozů.

Související obsah

"Pokud diagnostika na STK odhalí, že některý ze systémů nefunguje, celý emisní test se automaticky ukončí s výsledkem, že takové auto kontrolou neprošlo," upozorňuje Foltýn z Auto ESA. Majiteli pak nezbyde nic jiného než auto nechat opravit, což ale nemusí být nic levného.

Právě proto se majitelé mohou snažit takových aut zbavit, klidně i pod cenou. Podle Foltýna taková auta končí v menších bazarech bez odpovídajícího technického a servisního zázemí nebo v soukromých inzerátech. Na první pohled vypadají lákavě a mohou být v jinak technicky dobrém stavu. Majitelé je navíc nabízejí za zdánlivě výhodnou cenu.

Varováním by pro případné zájemce mělo být, pokud se takovému autu blíží konec platnosti technické prohlídky, případně již mají STK propadlou.

Související obsah

Mezi nejčastější závady, kvůli kterým auto emisní kontrolou a tedy celou STK neprojde, je nefunkční EGR ventil. Někdy stačí jeho odborné vyčištění, ale může být nutná i výměna. Přísnější diagnostika na emisní kontrole, kterou auto prochází před samotnou technickou kontrolou, ale odhalí třeba nefunkční nebo odpojený katalyzátor, filtr pevných částic či přeprogramovanou řídící jednotku.

"Disponujeme moderní diagnostikou, kterou vykupovaná auta prověřujeme. Díky tomu můžeme zajistit, že si naši klienti vždy koupí vozidlo, které má emise v pořádku." říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Doba, kdy technici na STK a emisích přimhouřili v některých případech oko, je dávno pryč. Proto by si měl kupující dávat velký pozor a vždy nechal auto prověřit, jestli se právě v něm neskrývá nějaký vážný problém, kvůli kterému by emisemi a STK neprošlo. Nejspolehlivější je se při nákupu ojetého auta obrátit na proveřeného prodejce, který má potřebné servisní vybavení a vozy důkladně kontroluje.

vbo, TN.cz

K tématu Auto

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz