Armáda

Šéf armády je proti povinné vojně, vojsko rekruty láká na platy

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář je proti zavedení povinné základní vojenské služby. Šéf armády to řekl exkluzivně televizi Nova ve vojenském areálu ve Vyškově, kde se od začátku ledna připravuje na pět set nových rekrutů a záložáků.

Armádě prý stále chybí pět tisíc vojáků, letos by jich měla přijmout zhruba půlku z tohoto počtu. Zájemce vojsko láká i platem - v průměru bere voják 32 tisíc korun, ale k tomu má i další výhody.


Celkově základní výcvik zvládne zhruba 95 procent vojáků. Mezi nimi je i několik desítek žen, které si armádu vybraly pro svou kariéru.


"K armádě jsem měla vždycky blízko. A když se mi naskytla příležitost pracovat jako zdravotní sestra u armády, tak jsem to zkusila a ono to vyšlo," říká Štěpánka Škodová.


Související obsah


Práce v armádě zajišťuje poměrně jistý výdělek a platy můžu a žen v zeleném každý rok rostou. Během tří měsíců základního výcviku sice vojíni pobírají jen minimální plat, ale pak se jim s vyšší hodností odměna za práci rychle zvyšuje.


Někteří politici, třeba Jiří Čunek nebo Petr Gazdík mluví nahlas o tom, že by měla být vojna znovu povinná. "Dneska hovořit o vojenské základní službě není na pořadu dne. Nechal bych to na té profesionální bázi," oponuje náčelník generálního štábu Josef Bečvář.
 

pez, František Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz