Herec

Byl to borec! Stovky osobností plakaly na pohřbu Michala Pavlaty

Česko se dnes rozloučilo s hercem a populárním dabérem Michalem Pavlatou. Ten minulou sobotu podlehl zákeřné rakovině. Bylo mu 71 let.

V pondělí ve 12 hodin rodina, přátelé, kolegové i široká veřejnost vyprovodili na poslední cestu herce Michala Pavlatu. Pohřeb se konal ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích.

V sále se tísnily stoky lidí. Nechyběla ani Pavlatova dávná láska Jaroslava Obermaierová. Ta s hercem chodila pět let v době, kdy oba byli ještě na studicíh.

Sešla se také celá řada herecký kolegů - Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný, Jan Kačer, Bolek Polívka, Václav Postránecký, Jana Štěpánková, Eliška Balzerová, Simona Postlerová a desítky dalších.

O velkém herci promluvil Vladimír Procházka - ředitel Činoherního klubu, kterého byl Pavlata dlouholetým členem.

Na svého kantora zavzpomínal i zpěvák Tomáš Klus. "Pamatuju si na jeho úšklebek, kterým zároveň říkal 'Mám tě rád i polib mi pr***'," řekl Klus. Ve svém proslovu vyzdvihl Pavlatův ironický humor a také šarm, který ženám podlamoval kolena.

S projevem vystoupil také Ondřej Vetchý, o kterém se říká, že ho Pavlata "adoptoval". "Ztráta Michala je snad osobnější než smrt rodičů. S Michalem jsem získal celou novou rodinu. Michal Pavlata byl borec!" řekl Vetchý.

Během obřadu zazněl hercův nezaměnitelný hlas, který propůjčil více než čtyřem tisícům seriálových i filmových postav. Konkrétně z rozhovoru s Jaromírem Hanzlíkem. Po skončení obřadu lidé Michalu Pavlatovi dlouze tleskali ve stoje.

Související obsah

"Hluboký, vědoucí a známý herec, který ale, jak mohl, všude podsouval, že jej nikdo nezná, a když už ho pozná, nepochybně si ho s někým splete. "Zavolejte herce a Míšu Pavlatu!", rád citoval pokyn nejmenovaného režiséra inspicientovi před začátkem kterési zkoušky v Divadle E.F. Buriana," stálo v originálním parte plném humoru, které vytvořil právě Procházka.

Michal Pavlata se narodil 15. července 1945 v Kvasicích. Studoval herectví na pražské DAMU, do prvního angažmá nastoupil v kladenském Divadle Jaroslava Průchy. Následně působil v Armádním uměleckém souboru a Divadle E. F. Buriana. V letech 1992 - 1994 byl členem Městských divadel pražských, od roku 1994 hrál v Činoherním klubu. Spolupracoval s filmem, televizí, rozhlasem a dabingem. Je autorem dvou knih a pedagogem na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz