Michal Pavlata

Byl to borec! Stovky osobností plakaly na pohřbu Michala Pavlaty

Česko se dnes rozloučilo s hercem a populárním dabérem Michalem Pavlatou. Ten minulou sobotu podlehl zákeřné rakovině. Bylo mu 71 let.

V pondělí ve 12 hodin rodina, přátelé, kolegové i široká veřejnost vyprovodili na poslední cestu herce Michala Pavlatu. Pohřeb se konal ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích.

V sále se tísnily stoky lidí. Nechyběla ani Pavlatova dávná láska Jaroslava Obermaierová. Ta s hercem chodila pět let v době, kdy oba byli ještě na studicíh.

Sešla se také celá řada herecký kolegů - Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný, Jan Kačer, Bolek Polívka, Václav Postránecký, Jana Štěpánková, Eliška Balzerová, Simona Postlerová a desítky dalších.

O velkém herci promluvil Vladimír Procházka - ředitel Činoherního klubu, kterého byl Pavlata dlouholetým členem.

Na svého kantora zavzpomínal i zpěvák Tomáš Klus. "Pamatuju si na jeho úšklebek, kterým zároveň říkal 'Mám tě rád i polib mi pr***'," řekl Klus. Ve svém proslovu vyzdvihl Pavlatův ironický humor a také šarm, který ženám podlamoval kolena.

S projevem vystoupil také Ondřej Vetchý, o kterém se říká, že ho Pavlata "adoptoval". "Ztráta Michala je snad osobnější než smrt rodičů. S Michalem jsem získal celou novou rodinu. Michal Pavlata byl borec!" řekl Vetchý.

Během obřadu zazněl hercův nezaměnitelný hlas, který propůjčil více než čtyřem tisícům seriálových i filmových postav. Konkrétně z rozhovoru s Jaromírem Hanzlíkem. Po skončení obřadu lidé Michalu Pavlatovi dlouze tleskali ve stoje.

Související obsah

"Hluboký, vědoucí a známý herec, který ale, jak mohl, všude podsouval, že jej nikdo nezná, a když už ho pozná, nepochybně si ho s někým splete. "Zavolejte herce a Míšu Pavlatu!", rád citoval pokyn nejmenovaného režiséra inspicientovi před začátkem kterési zkoušky v Divadle E.F. Buriana," stálo v originálním parte plném humoru, které vytvořil právě Procházka.

Michal Pavlata se narodil 15. července 1945 v Kvasicích. Studoval herectví na pražské DAMU, do prvního angažmá nastoupil v kladenském Divadle Jaroslava Průchy. Následně působil v Armádním uměleckém souboru a Divadle E. F. Buriana. V letech 1992 - 1994 byl členem Městských divadel pražských, od roku 1994 hrál v Činoherním klubu. Spolupracoval s filmem, televizí, rozhlasem a dabingem. Je autorem dvou knih a pedagogem na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz