Pes

Kteří psi jsou nejchytřejší? Vědec sestavil žebříček plemen!

Kteří psi jsou nejchytřejší? Vědec sestavil žebříček plemen!
Zdroj: Thinkstockphotos

I u psů se dá měřit inteligence. Existuje několik aspektů, podle kterých kynologové psí inteligenci měří. Která plemena patří k nejchytřejším?

Češi se řadí mezi vášnivé pejskaře, v republice se chová kolem 1,5 milionu psů. To znamená, že psa má každý desátý Čech! Nejčastěji v našich ulicích narazíte na německé ovčáky, jezevčíky, jorkšíry a retrívry.

Nejchytřejší jsou ale úplně jiná plemena. Vyplývá to ze studie Stanleyho Corena, který stanovil několik kritérií pro posuzování psí inteligence. Jediná dostatečně měřitelná je ale podle něj pracovní inteligence neboli poslušnost. Ta určuje, jak jsou psi schopni učit se od člověka.

Coren popsal výsledky rozsáhlého výzkumu v knize The Inteligence of Dogs. Zahrnul do něj dotazníky, které vyplnilo 199 rozhodčích z různých psích soutěží. Plemena pak rozdělil na šest kategorií. Níže popsané rasy spadají do nejchytřejší skupiny psů, kteří se naučí nový povel rychleji než za 5 opakování, poslechnou ho pak v 95 % případů.

1. Border kolie

Borderky jsou plné energie a milují pohyb. Jejich schopnosti vynikají v soutěžních disciplínách, ale také při honácké práci. Poslouchají na slovo a rády se učí, navíc nejsou nervózní ani agresivní. Bývají věrné a citově vázané na své páníčky.

Zdroj: Thinkstockphotos

Související obsah

2. Pudl

Pudlové si dobře pamatují různé povely, proto se také lehce cvičí. Často vystupují v cirkuse právě kvůli snadnému tréninku i poslušnosti. Také oni milují své majitele a vyžadují jejich pozornost. Trpasličí pudlové ale bývají nervózní a reagují přehnaně, jen málokdy ale dojde na něco víc než štěkot.

Zdroj: Profimedia

Další pořadí zde:

3. Německý ovčák

Od Rin Tin Tina po Sama z filmu Já, legenda - hrdinní psi, kteří pomáhají bojovat proti grázlům a zlu, jsou téměř vždy němečtí ovčáci. Uplatní se ale i jako záchranáři, hlídači a pastevci. Snadno se cvičí, jsou zvyklí poslouchat a plnit povely. Jsou věrní, nenároční a mají dokonalý čich.

 

Zdroj: oficiální zdroj

4. Zlatý retrívr

Stejně jako jsou němečtí ovčáci policejní psi, zlatí retrívři dělají vodiče pro slepce. Pomáhají ale také při canisterapii, jsou totiž nesmírně přátelští. Rychle se učí různé povely, milují děti i jiné psy a jsou nesmírně inteligentní.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Související obsah

5. Dobrman

Dobrmana musíte důsledně vychovávat už od štěněte, jinak může být nezvladatelný. Je to skvělý obranář, k hlídání má ty nejlepší předpoklady. Je bystrý, silný a ostražitý. Mívá problém snést se s jinými psy, dokáže ale být i rodinným psem.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Další pořadí zde:

6. Šetlandský ovčák

Šeltie, který není v Česku moc rozšířený, je taková malá kolie. Miluje svého pána, kterého si ale náležitě brání před jinými psy. Bývá ostražitý a temperamentní, není ale agresivní. Rychle se učí a nepotřebuje zrovna pečlivou výchovu.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

7. Labradorský retrívr

I labradorští retrívři bývají využíváni jako slepečtí psi, pomáhají ale i jinak handicapovaným. Jsou velice společenští a přátelští. Rádi se cvičí a plní povely, milují aportování a skotačení venku. Mají klidnou povahu, veterináři ho často doporučují jako rodinného psa.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Související obsah

8. Papillon

Ani na trpasličího kontinentálního španěla neboli papillona nenarazíte v českých ulicích zrovna často. Přitom je společenský, špatně snáší samotu. Má živou a zvídavou povahu, je dobrý hlídač. Nepotřebují tvrdou ruku - přece jen po generace vyrůstali v luxusních bytech jako "doplněk" paniček.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

Další pořadí zde:

9. Rotvajler

Podobně jako dobrman i rotvajler potřebuje odmalička důslednou výchovu. Rádi mají převahu nad ostatními psy, páníčkům jsou ale věrní. Mezi chovateli mají rotvajleři špatnou pověst kvůli údajné agresivitě. Pokud se ale dobře vycvičí, jsou poslušní a na člověka nezaútočí.

 

Zdroj: Thinkstockphotos

10. Australský honácký pes

Jsou inteligentní, všestranně talentovaní a pracovití. K páníčkům rychle přilnou a pak vyžadují jejich neustálou pozornost. Při práci jsou ale samostatní a vytrvalí, potřebují pohyb. Dají se lehce vycvičit a pak se snadno ovládají. Zajímavostí je, že téměř neštěkají.

Zdroj: Thinkstockphotos

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Mladík našel na ulici psa! Když se podíval, co má napsaného na známce na krku, zůstal jako opařený

NOVÉ ZJIŠTĚNÍ: Psi mají hudební vkus! Jakou pecku byste měli svému miláčkovi pustit?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz