Novorozenec

Smutné nálezy mrtvých miminek: Tyto případy policie neobjasnila

Sami policisté přiznávají, že vyšetřování smrtí novorozenců jsou pro ně mimořádně náročná, přestože to není až tak neobvyklá záležitost. Často za smrt miminka může jeho matka, ať už je to vinou poporodní poruchy nebo účelového jednání. A jsou i případy, které kriminalisté zatím neobjasnili.

Před půl rokem našli zaměstnanci třídírny odpadů v pražských Malešicích tělíčko novorozené holčičky pohozené v kontejneru. Někdo ho zabalil do černých igelitů i s pupečníkovou šňůrou, placentou a papírovými ručníky.

"Pitva ukázala kriminalistům jednoznačně na to, že dítě bylo brutálním způsobem zavražděno," sdělila tehdy policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policie rozjela pátrání po ženě, která byla v létě ve vysokém stupni těhotenství, ale dítě potom u sebe neměla. Zveřejnila i popis ženy, která mohla být buď pachatelkou nebo svědkyní. Zatím bez úspěchu.

V srpnu 2014 nalezl bezvládné tělíčko ve strašnickém kontejneru bezdomovec. Pitva ukázala, že chlapeček se narodil zdravý, někdo ho pak ale utloukl a tělíčko odhodil. Bylo zabalené v tašce obchodního řetězce, který v Evropě vůbec není.
Policie našla kromě biologických stop matky i další DNA.

"Nalezená DNA by mohla patřit buďto dceři nebo matce ženy, která dítě porodila," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Kromě neobvyklé tašky byl u tělíčka chlapce ještě obrázek velryby. Matka byla zřejmě cizinka.

Související obsah

Když policisté začali v roce 2012 řešit vraždu novorozence, kterého našel kolemjdoucí v příkopu u silnice kousek od obce Rotava, netušili, že vlastně pokračují v případu mrtvého chlapečka, kterého o rok dříve našli policisté v Německu. Bratrům by teď bylo čtyři a šest let. Matka mohla být prostitutka.

Už téměř osm let si kriminalisté lámou hlavu s otřesným nálezem novorozence, jehož tělíčko leželo v igelitové tašce zatěžkané kameny na dně betonové vodní nádrže. I toto miminko, jehož ostatky našli v brněnské zahrádkářské kolonii, se narodilo zdravé.

Eliška Zvolánková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz