Stávka

Ke stávce se mohou přidat další řidiči! Ochromili by dopravu

Řidiči v Ústeckém kraji vyhlásili celodenní stávku na 8. března. Stávkovou pohotovost mají také řidiči na jihu Moravy. Pokud by se přidaly i další kraje, mohlo by to ochromit dopravu v zemi.

Stávku by patrně mohla odvrátit jen dohoda krajů s vládou o platech řidičů autobusů. Jednání je plánováno na příští týden, takže ještě není pozdě.


Řidiči chtějí stávkovat kvůli nízkým platům, respektive kvůli tomu, že ve výplatě nedostali přidáno tolik, kolik jim vláda slíbila. Mělo to dělat 98 korun za hodinu jízdy, ale většině řidičů linkových autobusů přišly v lednu výplaty nižší.


Proto jsou na jihu Moravy a v Ústí ve stávkové pohotovosti a na severu Čech už dokonce na 8. března plánují autobusy na celý den odstavit.

Související obsah

Kraj se sice snaží s řidiči dohodnout a hledá peníze a možnosti, jak jim mzdy doplatit do požadované výše, ale ruce mu svazuje zákon o veřejných zakázkách. Platy tak může řidičům kompenzovat jen do určité výše. Zbytek může dodat jen vláda.


Není přitom vyloučeno, že by se ke stávce mohli připojit i řidiči v jiných krajích. Potíže s malými platy mají totiž podobné i tam.
 

pez, David Garkisch, TN.cz

K tématu Stávka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz