Americká armáda

V boji s ISIS přituhuje! Američané zvažují vyslání armády do Sýrie

V boji s ISIS přituhuje! Američané zvažují vyslání armády do Sýrie
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Do války v Sýrii by se naplno mohl zapojit další hráč. Televize CNN odhalila, že americké ministerstvo obrany zvažuje navrhnout Donaldu Trumpovi vyslání početného vojenského kontingentu na sever Sýrie. Po svém nástupu Trump zaúkoloval Pentagon, aby mu urychleně předložil plán, jak porazit Islámský stát. Rozhodnutí o tom, jestli se americká armáda zapojí do pozemních bojů, ale leží na prezidentovi.

Televize CNN odhalila, že ministerstvo obrany pracuje na plánu nasazení amerických pozemních sil do bojů s Islámským státem. "Je možné, že uvidíte, jak se pozemní síly zapojují do boje v Sýrii," řekl CNN nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany.

Trump po svém nástupu do funkce zaúkoloval nového ministra obrany Jamese Mattise, aby do konce února přišel s plánem, jak porazit Islámský stát. Prostředí Mattis velmi dobře zná, tři roky byl velitelem amerických sil na Středním východě.

Pokud Trump rozhodne o nasazení vojsk, mohli by se američtí vojáci zapojit do pozemních bojů v řádu týdnů. V Sýrii už operují příslušníci speciálních sil. Ti asistují místním jednotkám bojujícím proti Islámskému státu nebo provádějí operace jako navádění leteckých sil či atentáty na představitele ISIS.

Související obsah

Jedním z úkolů, které by podle CNN vojáci v Sýrii měli, je ujistit Turecko, že úspěchy Kurdů v severní Sýrii nepředstavují hrozbu pro jeho zájmy. Pentagon také plánuje přehodnotit nasazení vojsk v Iráku, kde podle rozhodnutí Obamovy administrativy nesmí být více jak 5 262 vojáků. V současnosti v Iráku podle CNN operuje oficiálně 5 155 vojáků. Trumpova administrativa zvažuje, že by tenhle limit úplně zrušila.

Pokud se Trump rozhodne nasadit pozemní vojsko, měl by žádat Kongres o svolení. Podle zákona o válečných pravomocech přijatého po válce ve Vietnamu smí prezident nasadit armádu bez souhlasu Kongresu jen na 60 dní. Lhůtu může prodloužit maximálně o dalších 30 dní, které by byly určeny ke stažení z bojiště. V minulosti ale nikdy Kongres nenašel odvahu, aby prezidentovi válečnou operaci zarazil.

Bývalý prezident Barack Obama nasazení pozemní armády v Sýrii odmítal. Trump o této možnosti ale často hovořil v předvolební kampani. Američané obecně vnímají velmi negativně, když američtí vojáci umírají v zámoří. Analytici ale předpokládají, že Trump a Mattis budou ochotni akceptovat větší riziko než předchozí administrativa.
 

ISIS v Sýrii ztrácí území, více v reportáži:

vbo, TN.cz

K tématu Americká armáda

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz