Počasí

Povodně v ČR: Voda zaplavila ulice i autosalon v Olomouci!

Meteorologové varují před vydatnými srážkami a oblevou, které mohou způsobit záplavy. Březná už se dostala na 3. stupeň povodňové aktivity, autosalon v Olomouci zatopila voda. Na několika místech platí extrémní stupeň nebezpečí povodní.

ČHMÚ vyhlásil v úterý odpoledne výstrahu před povodňovým ohrožením, extrémní stupeň nebezpečí platí až do odvolání pro Ústecký a Liberecký kraj. Povodňová bdělost byla vyhlášena v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Meteorologové také přidali výstrahu před vydatným deštěm, ta začne pro Jihočeský a Liberecký kraj platit ve středu v 6:00 a skončí až ve čtvrtek. Českou republiky také ve středu zasáhne silný vítr, výstraha ČHMÚ začíná platit v 8:00 a aktuálně končí o půlnoci.

Povodně v ČR

U Hoštějnu výrazně stoupla hladina na Březné, byl vyhlášen 3. povodňový stupeň. Hasiči celou situaci průběžně monitorují, voda se vylila do ulic, zatím nebyl nikdo ohrožen na životě, evakuace tudíž není nutná.

Na Mandavě u Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové aktivity, hladina řeky stoupla hlavně přes noc. V 6 hodin ráno dosáhla 97 centimetrů a stále se mírně zvyšuje. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Už o víkendu byla vyhlášena pohotovost na Berounce, která není regulována žádnými přehradami. Druhý stupeň povodňové aktivity zaznamenala stanice Zbečno, vzápětí ale začala hladina řeky klesat. Na většině území tak platí normální stav.

Související obsah

V pondělí meteorologové upozornili, že hladiny toků se budou kvůli tání sněhu zvedat. Teploty se budou až do pátku pohybovat kolem 10 °C. Přispějí k tomu i vydatné deště, pršet začne už v úterý - během 24 hodin až 30 mm.

Zaplavený autosalon

V úterý odpoledne voda zaplavila autosalon v Olomouci, místní část Holice a komunikace dále směr na Přerov. "Voda zaplavila celý prostor autosalonu i okolí. Hasiči provádí pročištění odtokových kanálu i části potoka a také nasadili několik vysokokapacitních plovoucích čerpadel," sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. 

Některé ze zasahujících jednotek provádí přípravu pytlů s pískem, pro následnou výstavbu hrazení a odklonění stále přitékající vody z polí.  

Zvedá se u vás kvůli vydatnému dešti a tání sněhu hladina řeky? Svoje fotografie můžete posílat na zpravy@nova.cz, snímky zveřejníme v galerii.

Prudká obleva a tající sníh nejsou v tomto období nic neobvyklého. Záplavy a povodně zažilo Česko začátkem roku za poslední roky několikrát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz