Zahraničí

NASA ohlásila objev "mimo naší Sluneční soustavu"

NASA ohlásila objev "mimo naší Sluneční soustavu"
Zdroj: NASA Ames/SETI Institute/JPL-Caltech

Americká vesmírnná agentura NASA ve středu ohlásila "objev mimo Sluneční soustavu". Agentura už dříve uveřejnila informaci, že se bude konference týkat exoplanet, což okamžitě vedlo ke spekulacím o objevu nových planet s podmínkami vhodnými pro život. To ale NASA odmítla ještě před začátkem konference.

Konference začala ve 13:00 místního času (19:00 GMT +1) a jejím hlavním tématem jsou planety obíhající jiné hvězdy než Slunce. Ty jsou také známé jako "exoplanety".

Astronomové se studiem exoplanet zabývají již delší dobu, první exoplaneta Gamma Cephei Ab byla objevena už v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002. Prvními potvrzenými exoplanetami se staly v roce 1992 planety "Draugr" a "Poltergeist".

Výrazně sledovanou skupinou jsou exoplanety, které se nachází v obyvatelné zóně, což je oblast, ve které mohou na planetě existovat podmínky pro vznik života. Podle archivu exoplanet agentury NASA již bylo potvrzeno 3449 exoplanet, z toho 297 se nachází v obyvatelné zóně. Další tisíce kandidátů stále čekají na potvrzení.

Máte otázku týkající se objevu? Na Twitteru můžete použít #askNASA, některé dotazy veřejnosti (pouze v angličtině) se budou probírat přímo na konferenci, další pak na portálu Reddit.

Související obsah


 

To, že je planeta v obyvatelné zóně ještě nutně neznamená, že poskytuje podmínky vhodné pro život. Záleží například na teplotě na planetě, kterou výrazně ovlivňuje podoba atmosféry. Objev první exoplanety podobné naší Zemi ohlásila NASA v roce 2014, jednalo se o Kepler-186f.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz